Tallinna Tehnikaülikool

Sul on lennukaid ideid ja tehnilist taipu? Sulle pakub huvi, kuidas luuakse uusi tooteid ning tehnoloogilisi lahendus? Oled täitsa ise mõne roboti kokku pannud? Kui nii, siis loe edasi, mida tootearenduse ja robootika erialal õpetatakse ning miks just see valdkond on ühe suurema tulevikuperspektiiviga inseneriala!

Eriala sisu

Kolmeaastane õpe annab sulle tugeva ning laiapõhjalise tootearenduse ja robootika inseneri ettevalmistuse, kellel on oskused, teadmised ja hoiakud lähtuvalt digitaalse tööstuse ja integreeritud tootearenduse mudelist.

Esimesel aastal keskendutakse mehaanikale, elektroonikale, programmeerimisele, loodusteadustele ja toote modelleerimisele. Olulisemad oskused, mille kaasa saad, on projekteerimistarkvara CAD kasutamine, küberelektrooniliste süsteemide koostamine ja programmeerimine. Teisel aastal õpid süvendatult kaasaegseid materjale, automatiseerimist ja mehaanika põhitõdesid. Kolmandal aastal saad ise valida peaeriala, milleks on tootearendus ja tootmistehnika või robootika (sh tehisintellekt).

Peale tehnika ja tehnoloogia erialaainete kuuluvad õppekavasse ka ettevõtlusega seotud ained, mis tulevad kasuks oma firma rajamisel. Lisaks on sul priviligeeritud võimalus osaleda paljudes praktilistes projektides, mis arendavad sinu meeskonnatöö ja projektijuhtimise oskusi ning pakuvad erialaseid kogemusi. Selleks on sinu käsutuses ka põnevad laborid nagu autotehnika, pulbermetallurgia, mikrokontrollerite ja robootikalabor ning 3D-printerite ja 3D-skanneritega varustatud kiirprototüüpimislabor.

Kõik eelnev loob sulle tugeva baasi, et jätkata õpinguid kaheaastases magistriõppes.Seal saad spetsialiseeruda tootearendusele, robootikale, tootmistehnikalemehhatroonikale, elektroonikale, infotehnoloogiale või isegi laevaehitusele, mille õpe toimub Soomes Aalto ülikoolis.

Tutvu tootearenduse ja robootika õppekava täisversiooniga

Miks õppida tootearendust ja robootikat jhust TalTechis?

Juba õppe ajal saad lahendada praktilisi tootearendusprobleeme ja genereerida uusi mõtteid innovatsioonikeskuses Mektory. Nii Mektory kui teadus- ja ärilinnak Tehnopol aitavad sind kokku viia ka ettevõtjatega ning sulle oluliste tulevikupartneritega.

Tootearendus ja robootika programm lähtub CDIO (Conceiving — Designing — Implementing— Operating ) printsiibist, mis tähendab, et erialaõpesse on integreeritud võimalikult palju tegeliku elu ja ettevõtlusega seotud praktilisi projekte. Näiteks lahendasid Robootika peaeriala tudengid Robootika projekti raames ettevõtete poolt püstitatud ülesandeid: teenindusrobot koostejaamale või ehitasid klassikalise retroauto ümber kaasaegseks elektrisõidukiks.

Ühtlasi on sul võimalus kaasa lüüa mitmetes põnevates klubides ja projektides. Näiteks tudengivormel – meie tudengid ehitasid vinge vormeliauto, mis jõudis maailma parimate hulka. Robotiklubi ridades saad aga võistelda maailmatasemel robotiehitajatega ja Solaride meeskonnas ehitada unikaalset päikeseenergial töötavat autot. Meie uusima projekti, Eesti esimese isejuhtiva auto Iseauto meeskond ootab just sind, et osaleksid tipptehnoloogia arendamises. Inspireerivaid projekte on veelgi: MilRem Robotics robotid, UKU robot, Tippiv toolAirmaser.

Tulevik

Insener_Iseauto

Täna pole ilmselt ühtegi valdkonda, kus inimene ei kasutaks robotite abi ning nende rakendamine kasvab lähitulevikus plahvatuslikult. Lisaks tööstus- ja teenindussektorile tegutsevad robotid meditsiinis, hariduses, lendavad kosmosesse ja lahutavad meie meelt. Seetõttu on ilmselge, et suureneb ka vajadus nii robootika kui ka tootearenduse inseneride järele. Mõlema ala potentsiaalne tööturg on väga suur ning insenerid on hinnatud töötajad üle maailma alates Silicon Valley’st kuni ABB ja Ericssonini välja. Paljud lõpetajad on ka ise alustanud ettevõtlusega ja loonud oma oma start-up’e.

Kas sobib mulle?

Kui sulle meeldib nuputada, millistest osadest asjad koosnevad, kuidas need töötavad ja sul on mõtteid, kuidas midagi paremini teha saaks, on sul hea eeldus tootearenduse ja robootika erialal läbi lüüa.

Huvi tundmine reaalainete vastu on hea, kuid see pole kõige olulisem. Veel tähtsam on loomingulisus ja võime harjumuspärastest raamidest väljapoole mõelda. Samuti on oluline osata töötada meeskonnas – parimad ideed sünnivad koostöös.

Vastupidiselt stereotüüpsele arvamusele sobib see eriala suurepäraselt ka tüdrukutele, kes on uute asjade leiutamises kõvad tegijad. Tüdrukuid on sellel erialal iga aastaga järjest rohkem.

Tootearendus

Edukad vilistlased

Hardy Meibaum, kes lõi inseneride suhtlusplatvormi GrabCad. Hardy on oma ettevõtte edulugu kommenteerinud järgmiselt: "Ilma Tallinna Tehnikaülikooli hariduseta poleks sündinud GrabCADi ja sajad tuhanded insenerid kulutaksid tunde ebaefektiivsete ülesannete peale, mis ei loo väärtust lõpptoodetele."

Laeb infot...