Jõuelektroonikud on välja töötanud uudsed lahendused taastuvenergia kasutamiseks
TalTechi elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi jõuelektroonikud on töötanud välja uudsed lahendused taastuvenergia kasutamiseks ja salvestamiseks kodumajapidamistes.
Uudsed lahendused on välja töötatud ennekõike liginullenergiahoonetele, et hõlbustada kodudes alternatiivenergia tootmist, selle muundamist elektriks ning ülemäärase energia salvestamist või edasimüümist energeetikaettevõtetele.
Lahendused on välja töötanud TalTechi elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi jõuelektroonika uurimisrühma teadlased Andrei Blinov ja Indrek Roasto.
Andrei Blinovi kinnitusel kogub tänapäeval hoogu elektriliste päikesepaneelide paigaldamine kodudele ja lisab: „Probleemiks on aga see, et päike paistab kõige rohkem just siis, kui kodu energiatarbimine on kõige väiksem, see tähendab suvekuudel päevasel ajal. Seega on vaja tehnoloogiat, mis suudaks seda energiat kas salvestada või targalt võrku tagasi suunata. Tihti räägitakse ka ilma võrguühenduseta kodumajapidamistest, mis tähendab et targalt tuleb juhtida nii kodust energiatarbimist kui ka -tootmist.“
Uudne süsteem koosneb energiaruuterist ja -salvestist. Ruuter korraldab kodumajapidamise energiavoogu – suunab energiaülejäägi salvestisse või elektrivõrku, arvestades sealjuures ka energiaturu tariifidega. Võrgupinge kadumisel hoiab energiaruuter majasisesed süsteemid salvesti abil siiski käigus. Elektrisalvesti teeb aga uudseks asjaolu, et teda võib ühendada otse vahelduvvooluvõrku ja ta suudab suhelda energiaruuteriga.
Indrek Roasto: „Üle 100 aasta oleme kasutanud võrguelektrit, nüüd on aeg käes ja tehnoloogia küps, et igaüks võiks ise asuda tootja rolli.“
Uute lahenduste väljatöötamist on toetanud Teadmistepõhise Ehituse Tippkeskus, sihtasutus Eesti Teadusagentuur, Prototron.