Geoloogi ja mäeinseneri erialale sisseastumiseks ei pea enam lõpueksamiteni ootama
TalTechi uudne vastuvõtt võimaldab tulevastel geoloogidel ja mäeinseneridel esitada oma sisseastumisavaldus maapõueressursside erialale aastaringselt, ka juba nüüd, talvel. Esimest korda Eestis saavad tulevased üliõpilased oma erialaotsuse ära teha enne gümnaasiumi lõpueksameid ja kooli lõpetamist.
Geoloogia instituudi teadlase Rutt Hintsi sõnul on droone, 3D virtuaalmaailma ja moodsat tehnikat sisaldava maapõueressursside õppekava eesmärk valmistada noori ette tehnoloogiliselt järjest keerukamate maapõue- ja ehitusprojektide elluviimiseks. Lähiaastatel ootavad aga uue põlvkonna geolooge ja mäeinsenere megaprojektid nii Eestis kui ka rahvusvahelisel tasandil.
„Juba täna oodatakse meie spetsialiste ja vilistlasi paljudesse rahvusvahelistesse projektidesse. Neist kõige tuntumad on ilmselt Tallinn-Helsingi tunnel ja Rail Baltica,” tõi Hints näiteid, miks eriala noortele huvi pakub. “Seda, et valdkond võimaldab teha silmapaistvat rahvusvahelist karjääri, tõendavad ka mitmed instituudi vilistlased, kes on olnud tööl või töötavad ka täna näiteks Euroopa suurimas kullakaevanduses Soomes, Rootsi kullakaevanduses või Austraalia kaevandustes.”
Mäeinseneride palgatase on läbi aastate olnud kõrge ja vajadus valdkonna spetsialistide järele järjest kasvab. „Näeme praktikas, et eriala õppuritele tehakse juba ülikoolipingis ahvatlevaid pakkumisi nii Eesti kui välismaa mäetööstusettevõtetelt ning projekteerimis- ja ehitusfirmadest, kes erinevate stipendiumite ja tööpakkumistega tudengeid koolipingist enda juurde meelitavad,” lisas Hints.
Maapõueressursse õppides on Hintsi sõnul kasutusel moodsaim tehnoloogia. Näiteks praktiseerivad tudengid, kuidas luua 3D abil maa-aluste objektide mudeleid ja projekteerida keerukaid allmaarajatisi maapõue avamata. Samuti analüüsitakse droone lennutades kaevandusala ja defineeritakse elektronmikroskoobi abil maakide mikroosakesi.
Kui Eesti ülikoolidesse saab sisseastumisavaldusi esitada tavaliselt alles suvel, siis TalTechi saab seda teha juba praegu. AvaldusI saab esitada sisseastumise infosüsteemis SAIS. Need, kellel on kõik sisseastumistingimused täidetud, saavad kohe kinnituse, et on TalTechi geoloogia instituuti vastu võetud.
Õpilased, kes gümnaasiumit veel lõpetanud pole, on tinglikult vastu võetud kuni riigieksamite tulemuste selgumiseni. Kui abituriendil peaks laia matemaatika või eesti keele eksam ebaõnnestuma, on tal võimalus oma tulemust parandada ülikoolis toimuvatel katsetel.
TalTech geoloogia instituut kuulub tehnikaülikooli loodusteaduskonda ning ühendab loodusteadused ja inseneriõppe ning koolitab mäetööstuse ja geoloogiaspetsialiste. Samuti uurivad instituudi teadlased, milliseid toormeid Eesti tulevikus vajab ning millised on parimad tehnoloogiad nende jätkusuutlikuks majandamiseks.
Fotod TalTech geoloogia instituudi noortest: https://photos.app.goo.gl/n9p5H28FcQgIu82m1
Lisainfo:
TalTech geoloogia instituut
5121131