Tallinna Tehnikaülikool

Juba aastakümneid matemaatiliste tarkvaraprogrammide loomisega tegelenud MathWorks, mille tuntumateks toodeteks on MATLAB ja Simulink, avaldas oma värskes uudiskirjas artikli TalTechi IT-teadlaste viimaste aastate saavutustest.

Eduard Petlenkov
Professor Eduard Petlenkov

„Sellise kuulsa ettevõtte uudiskirja pääsemine on väga suur tunnustus kogu uurimisgrupi tööle,“ avaldab TalTechi professor Eduard Petlenkov, kelle sõnul eelnes artikli ilmumisele pikaajaline teaduslik uurimistöö. Samuti tegid MathWorksi esindajad mitu visiiti TalTechi laborisse, et kõigega ise vahetult kohapeal tutvuda.

Kõik see – TalTechi praktilised kaugjuhtimisel töötavad laborid ja virtuaalreaalsuse rakendused, digitaalsete kaksikute arendamine – leiavadki kajastamist artiklis „Enhancing Hands-On, Remote, and Virtual Control Engineering Laboratories with Digital Twins and Extended Reality at Tallinn University of Technology“.

Autorid Saleh Alsaleh ja TalTechi teadlane Aleksei Tepljakov tõdevad artiklis, et control design on muutunud inseneriteaduste erialadel õppijate jaoks põhioskuseks. Kuid nagu paljude insenerivaldkonna teemade puhul, on ülikoolides aastatega kasvanud vajadus praktilise laboritöö järele, mis aitaks siduda teoreetilised teadmised-kontseptsioonid praktilise rakendusega. Autorid märgivad, et ehkki laborid on tulevaste inseneride jaoks väga head õppekohad, ei vasta need alati vajadustele. Näiteks ei saa laboris kogu võimsuse või ettenähtud haardega töötada kraanad, mistahes vedelikuga täidetud suured paagid, aga ka „robotkäed“, mis nõuavad oluliselt suuremat tööala, mille tagamine ja käigushoidmine on aga kulukas. COVIDi pandeemia aeg tõstis esile aga teisegi valupunkti – ajal, mil tudengid olid sunnitud õppima distantsilt, polnud võimalik neil praktilist kogemust saada.

Nii ongi Tallinna Tehnikaülikoolis teadusmeeskond töötanud nimetatud probleemide lahendamiseks välja ReImagine Labi raamistiku, mis ühendab MATLAB® ja Simulink® abil loodud digitaalsed kaksikud laiendatud reaalsuse tehnoloogiatega, et lihtsustada praktiliste, virtuaalsete ja kauglabori seadistuste arendamist ja toimimist. Artiklisse on illustratsiooniks lisatud joonised, fotod ja videod, mis annavad ülevaate TalTechi loodud võimalustest, mis tagavad ideaalse laborikeskkonna ka väga suurtele üliõpilasrühmadele. 

Tulemuse teaduslikust poolest saab lugeda eelmisel aastal ilmunud artiklist:

Alsaleh S, Tepljakov A, Köse A, Belikov J, Petlenkov E. ReImagine lab: Bridging the gap between hands-on, virtual and remote control engineering laboratories using digital twins and extended reality. Ieee Access. 2022 Aug 17;10:89924-43.