Site logo

TalTechi Teadlaste Öö 2020 kokkuvõte

Elagu Teadlaste öö!

Täname kõiki kolleege, kelle teadmistele, nutikusele ja entusiasmile tuginedes sai teoks seekordne Teadlaste öö Tallinna Tehnikaülikoolis.
Ülikooli teaduskondade erinevate instituutide laborites ja loenguruumides tegutsesid koos nii teadurid, õppejõud kui ka tudengid, kes edukalt kehastusid näitlejateks-artistideks.

Töötubade külastajad olid vanuses 5 kuni 81 eluaastat ja valida sai 21 erineva tegevuse hulgast. Teadlaste öö oli üks väga edukas üritus ja osalejate tagasiside oli positiivne. Loe ka, mida külastajad meie töötubadest arvasid. 

Osalejate tagasiside

  • Töötoas olid väga kõrgel tasemel katsete tegijad.
  • Väga huvitav programm oli koostatud.
  • Osalesin töötoas "Teraviljad ja kiudained meie toidus". Väga põnev töötuba oli! See avaldas positiivset mõju ning laiendas ka silmaringi.
  • Kõige rohkem meeldis jäätise valmistamise töötoa korraldus ja sisu. Lapsele meeldis väga keemialabor.
  • Molekulide töötoa juhendajad olid sõbralikud ja rõõmsameelsed. Nad selgitasid nähtusi ka nooremate laste arusaamisele vastavalt. Katsed olid põnevad ja huvitav oli näha päris laborit.
  • Meeldis, et lapsed said ise ka midagi teha. Õhtu oli väga põnev ja informatiivne. Sai jälle meelde tuletatud kunagi õpitut tekstiilmaterjalide kohta. Sain teada ka palju uusi ja huvitavaid fakte.
  • Kõik oli väga hästi planeeritud. Kindlasti osalen ka järgmine kord ning siis kutsun ka oma sõbrad kaasa!
  • Meeldis, et iga töötuba oli efektne, huvitav ja igaühele arusaadav. Lisaks kõik esitatud info oli koolimaterjalidest erinev, mis tegi festivali eriti põnevaks. 
  • Sobis tervele perele– nii lapsel kui ka täiskasvanul oli huvitav.
  • Meeldisid tekstiilimaterjalide töötoa asjatundlikud ettekanded – sinna juurde näidati palju erinevaid tekstiile. Rõõmsaks tegi ka see, et sai uue võtmehoidjaga koju minna!

Teadlaste öö 2020 programm

TÖÖTUBA/LOENG

KIRJELDUS

Tartu Laululavast võrdluses Tallinna Laululavaga

Loeng: Tartu Laululavast võrdluses Tallinna Laululavaga

Esineb Eesti inseneeria valdkonna üks tippusid, TalTech emeriitprofessor Karl Õiger.

Koroonaviiruse riskide vähendamine töökohal

Õpitoas selgitame, millised abivahendid aitavad viiruseriski vähendamiseks töökohal.

Räägime, mida saab töötaja ise teha ning mida peaks tegema tööandja. Tutvustame koroonaviiruse riskikalkulaatorit.

Õpitoa viib läbi Ärikorralduse instituudi lektor Tarmo Koppel.

Äriidee arendamine

Äriidee arendamise töötoas saavad osalejad aimu, millega tuleb arvestada idee esmasel analüüsimisel.

Arutleme, mis on ettevõtlus ja ettevõtlikkus, vaatame üle millised pädevused peavad olema ettevõtlikul inimesel. Tutvume ärimudeli loogikaga ja väärtuspakkumisega.

Teeme läbi lõbusa ja õpetliku meeskonnatöö harjutuse, mis aitab märgata erinevaid aspekte, mis teistega koos töötades ilmnevad, sest ettevõtlikud inimesed ei tegutse kunagi üksinda. Koostegemine on oluline sõltumata sellest, kas olete samas ruumis või erinevates riikides ning teete koostööd digilahendusi kasutades.

Töötoa juhendajateks on Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna õppejõud Katrin Arvola ja Marianne Kallaste.

NB! Alates 12. eluaastast

Kas geenid või keskkond on meistrid?

Loeng: Geneetikast/geenitehnoloogiast XXI sajandil

Tegevus toimub loeng ja küsimused/vastused vormis.

Tegevuse viib läbi Keemia ja biotehnoloogia instituudi dotsent Andres Veske.

Toidulabor

Toidu ohutus, kvaliteet, ja organoleptilised omadused on kõige olulisemad näitajad.

Kutsume osa saama digitaalsest toidu hindamisest, nagu seda teevad toidu organoleptilise analüüsi eksperdid.

Progamm kordub kõigil kolmel kellajal ning kõikidele teemadele toimub registreerimine eraldi:
1. Teravili ja kiudained meie toidus (sepiku küpsetamine)
2. Jäätise valmistamise erinevad tehnoloogiad
3. Toidu sensoorne analüüs

Töötoad viib läbi Keemia ja biotehnoloogia vanemlektor Kristel Vene

Molekulide maailm

Molekulide maailma labor - see on käed päris molekulide suunamise ja tekitamise labor, kus osalejad saavad suunate molekulide ise-organiseerumist, luua ise uusi molekule ja vaadelda molekulide omaduste muutumist.

Keemia ja Biotehnoloogia instituudi korraldustiim on päris rohkearvuline: doktorandid, teadurid ja professor, teadus- ja arendusprodekaan Riina Aav.

Labor saab olema tõeliselt intensiivne ning äge elamus osalejatele.

NB! Nooremad kui 14. a peavad olema koos vanema saatjaga

Värvimaagia keemias, kuid mitte ainult!

Töötoas toimuvad keemiakatsed, näidatakse kuidas sõrmejälgi nähtavaks teha, kuidas keemiliste reaktsioonidega tekitada värve jne.

Lektor on Keemia ja biotehnoloogia instituudi instrumentaalanalüüsi labori dotsent Maria Kuhtinskaja.

NB! Nooremad kui 14. a peavad olema koos vanema saatjaga 

Valgustehnika labor

Valgustehnika labori tutvustuse teeb Elektroenergeetika ja mehhatroonika instituuti Valgustehnika labori nooremteadur-doktorant Toivo Varja.

Kuidas kasutada päikeseelektrit?

Põhieesmärgiks on tutvustada ühte varjatud aga väga olulist rakendusteadusharu e. jõuelektroonikat päikeseenergeetika näitel.

Tänapäeval räägitakse palju „rohelise elektri“ tootmisest ja kasutamisest, kuid tavaliselt ei teata, et elektritootmise ja selle kasutamise vahel on peidus üsna palju teadussaavutusi.

Töötoas nendest räägimegi. Uurime mis asi on päikesepaneel, kuidas see töötab ja mida on vaja teha selleks, et paneelist elekter kätte saada ja kasutama hakata.

Töötoa viib läbi Elektroenergeetika ja Mehhatroonika instituut, jõuelektroonikatöögrupp, vanemteadur Indrek Roasto juhtimisel.

NB! Alates 15. eluaastast

Kulumiskindlad materjalid ja kulumiskatsetused

Külasta triboloogia ja pulbermetallurgia laborit, kus asub metallobjektide 3D printer – katseta enda oskused digikaose vähendamiseks, uuri erinevate materjalide vastupidavust, määra kommide “tugevust” ja katseta Leonardo da Vinci joonise järgi tehtud masinat“.

Labori külastust juhib Mehaanika ja tööstustehnika instituudi vanemteadur Maksim Antonov.

Targa Energiasüsteemi interaktiivne seminar

Töötoas tuleb lühidalt juttu targast energiasüsteemist ning toimub energiasüsteemi võistlusmäng (sellel on natuke sarnaseid jooni populaarse lauamänguga "Power Grid", kuid on ka palju erinevat). Võistlusmängu läbiviimiseks kasutatakse aruvutisimulatsiooni, millele kõik mängijad saavad ligi oma nutitelefonidega. Hea oleks, kui osalejad registreeruksid, kuid kuna on plaanis jagada osalejad võistkondadesse, siis võib ka poole pealt võistkondadele lisanduda. Töötoad viib läbi Energiatehnoloogia instituudi doktorant-nooremteadur Kertu Lepiksaar.

NB! Alates 14. eluaastast

Teeme silmad suureks!

Kõigepealt vaatame mikroskoobiga sinu telefoni ja siis krutime sinu telefoni külge mikroskoobi. Isegi ebaõnnestunud ja korrapäratu foto digikuva peidab endas üliranget digikorda.

Tule vaata ise, moodsa valge-valgus-mikroskoobiga. Mõõda oma telefoni ekraani pikslite täpne suurus või otsi üles praak-pikslid.

Mängime digi äraarvamist. Kas suudad "suurte silmadega" vaadates tuvastada digi-roosa ja eristada digi-valgest? Kas digi-must on pigi-must?

Lisaks, vaatame suure huviga lähemalt kõike seda mis SULLE huvi pakub. Oled ehk mõelnud mõne eseme pinda vaadelda kuni 1000-kordse suurendusega aga seni puudus võimalus? Võta kaasa huvipakkuv objekt, ning mälupulk, ja saad mikromälestused kohe kaasa võtta.

Tule ja avastame koos mikromaailma! 

Tegevused toimuvad  Materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi, Keemiliste kiletehnoloogiate teaduslaboris, teadur Erki Kärberi juhtimisel. 

NB! Osalejate arv: 3 osalejat igal täistunnil 

Jätkusuutlikud, looduslikud ja ümbertöödeldud tekstiilmaterjalid

Töötuba koosneb lühikesest loengust, mis käsitleb erinevaid jätkusuutlikke, looduslikke ja ümbertöödeldud tekstiilmaterjale.

Ülevaade antakse ka tekstiilijäätmete keerukast maailmast. Tutvutakse erinevate materjalinäidiste ja toodetega laiast maailmast.

Töötoa käigus valmistatakse ka üks väike meene kaasavõtmiseks.

Töötoa viib läbi  Materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi Polümeeride ja tekstiilitehnoloogia labori vanemlektor Tiia Plamus

Club Fresh Air ventilatsioonilabor

Club Fresh Air ventilatsioonilaboris tutvustatakse osalejatele läbi suitsetestide, valguse ja muusika ventilatsioonilaboris üldise õhuvahetuse põhimõtteid ja õhu liikumist ruumis.

Tööpõhimõtteid kirjeldab Ehituse ja arhitektuuri instituudi, Liginullenergia hoonete uurimisrühma doktorant-nooremteadur Karl-Villem Võsa.

ENGIE: Maavarade kokaraamat

Töötoas koostame kokaraamatu maavaradest. Uurime erinevaid mineraale ja nende leiukohte ning loome igapäevaelu esemete loomiseks retsepte maavaradest. Nt milliseid materjale on vaja kahvliks või telefonis.

Töötoa viib läbi Geoloogia instituut ja juhendajaks on Carina Potagin. 

RM@Schools 3.0: Raud meie elus

Praktilises töötoas räägime rauast meie ümber, kus seda leida, millised on raua kui materjali omadused. Katsetega tehakse kindlaks raua sisaldus me igapäevases elus, nt hommikuhelvestes.

Töötoa viib läbi Geoloogia instituut ja juhendajaks on Kristi Koitla.

Virtuaaltuur Austria Mittersilli kaevanduses

Tule uudista Austrias asuvat kaevandust virtuaalselt. Sea ennast virtuaalselt tööle asumiseks valmis ning tutvu allmaakäikudega.

Virtuaaltuuri viib läbi Geoloogia instituudi vanemprojektijuht Veiko Karu.

MatataLab jalgpall

Töötuba, kus õpilased programmeerivad ilma arvutita.

Programmeerimisklotside abil koostatakse programm ja ülesande lahenduseks peab iga järgmise sammu ette mõtlema. Mängitakse nn robojalgpalli.

Õpilased programmeerivad oma robotid liikuma jalgpalliväljakul nii, et pall jõuaks väravasse. Mängu mängitakse võistkondades.

Töötuba sobib 2.–5. kl õpilastele ja ühel väljakul saab mängida koos vanematega.  

Töötuba viib läbi TalTech Mektory Tehnoloogiakooli juhendaja Robert Altmäe.

MatataLab väljak

Töötuba, kus lapsed programmeerivad ilma arvutita.

Matatalab komplekti abil on võimalik õppida programmeerimist läbi mängulise ja käelise tegevuse. Programmeerimisklotside abil laotakse spetsiaalsele väljakule programm ja selleks, et ülesanne laheneks, peab osaleja iga järgmise sammu ette planeerima.

Teeme robotile selgeks, kuidas kordusi kasutades liikuda ning saadud teadmisi kasutades koostame robotile takistusraja läbimise programmi.

Samuti õpetame roboti tegema muusikat ja paneme ta tantsima.Töötuba sobib lastele vanuses 6–8. eluaastat ja osaleda saab ühel väljakul koos vanematega.

Töötoa viib läbi TalTech Mektory Tehnoloogiakooli juhendaja Indrek Karo.

Sukeldume virtuaalreaalsuse maailma!

Virtuaalreaalsus lubab liikuda ringi ulmefilmis, reisida ajas ja sattuda enneolematult põnevatesse kohtadesse, aga samuti luua virtuaalselt skulptuure või viia ohutult läbi keemiakatseid.

Töötoas tutvustame, kuidas pilt prillide sisse saab ning räägime, kuidas erinevad tavaline ja virtuaalreaalsuse nägemisviis ehk perspektiiv.

Näitame praktiliselt, kuidas virtuaalreaalsust erinevatel elualadel kasutada saab ning katsetame erinevaid aplikatsioone – alates 3D-joonistamisest kuni kosmoselendudeni.

Virtuaalreaalsuse tutvustuse viivad läbi TalTech Mektory XR Keskuse juhataja Andres Ääremaa ja XR Keskuse spetsialist Artur Staškevitš.

NB! Alates 15. eluaastast

Teadlaste Öö

Rohkem infot Teadlaste öö kohta