Tallinna Tehnikaülikool

Elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi doktorant Karolina Kudelina kaitseb 10. juunil 2024 algusega kell 11:00 oma doktoritööd "Artificial Intelligence Driven Approaches for Fault Prognostics of Electrical Machines Using Vibration Spectrum Analysis" ("Tehisintellektil põhinevad lähenemisviisid elektrimasinate rikete prognoosimiseks vibratsioonispektri analüüsi abil"). Kaitsmine toimub Tallinna Tehnikaülikooli energeetikamaja ruumis NRG-131 (Ehitajate tee 5) ning on jälgitav veebirakenduse Zoom vahendusel. 

Tänapäeval kasutatakse elektrimasinaid ja ajamisüsteeme paljudes tööstusharudes. Kodumasinatest tööstusmasinateni on need masinad üliolulised tõhususe ja tootlikkuse suurendamiseks sellistes sektorites nagu elektrijaotus, transport, tootmine ja teised. Vaatamata nende olulisusele on elektrimasinad aga altid mitmesugustele riketele, sealhulgas laagri-, rootori- ja staatoririkketele, mis kõik võivad oluliselt mõjutada nende efektiivsust ja talitlust. Nende rikete tuvastamine ja diagnoosimine on töökindluse tagamiseks ja kulukate seisakuaegade minimeerimiseks ülioluline. Nende  probleemide lahendamiseks on äärmiselt oluline rakendada ennustavaid hooldusstrateegiaid.
Antud uurimistöö eesmärk oli välja töötada metoodika elektrimasinate võimalike rikete tuvastamiseks ja prognoosimiseks. Kõigepealt käsitleti elektrimasinate peamisi rikkeid, kategoriseerides asünkroonmootori rikked põhirühmadesse ja andes ülevaate nende vastavatest signatuuridest. Mitme parameetri, nagu vibratsioon, vool, temperatuur, magnetvoog ja pöördemoment, jälgimine on masina töökindluse suurendamiseks ülioluline. Vaadati läbi erinevad täiustatud diagnostikameetodid, võttes arvesse nende eeliseid ja puudusi.

Doktoritöö on avaldatud Tehnikaülikooli raamatukogu digikogus
Doktoritööd tutvustav artikkel ilmus 19.01.2021. Novaatoris
Karolina esinemist Teaduste Akadeemia konkursil "Teadus 3 minutiga" saab vaadata Teaduste Akadeemia Youtube´i kanalist

Juhendajad: juhtivteadur Toomas Vaimann ja teadur Hadi Ashraf Raja (Tallinna Tehnikaülikool)

Oponendid:

  • professor Jose Antonino-Daviu (Valencia Tehnikaülikool, Hispaania)
  • professor Lucia Frosini (Pavia Ülikool, Itaalia)

Jälgi avalikku kaitsmist Zoomis 

Laeb infot...