Tallinna Tehnikaülikool

Küberneetika instituudi doktorant Sadia Sadique kaitseb 12. aprillil 2024 algusega kell 12:00 oma doktoritööd "Inverse Scattering of Acoustic and Electromagnetic Waves from flat Screens and Properties of Integral Transforms on a Half Axis" ("Akustiliste ja elektromagnetlainete pöördhajumine lameekraanilt ja integraalteisenduste omadused poolteljel"). Kaitsmine toimub Tallinna Tehnikaülikooli peamaja II õppehoone ruumis U02-303 (Ehitajate tee 5).

Matemaatilise füüsika vallas, antenniteoorias on olulist rolli mänginud hajumise teooria. Viimasel ajal on huvi selle valdkonna vastu kasvanud. Käesolevas lõputöös on käsitletud fikseeritud sagedusega akustilise ja elektromagnetilise hajumise probleemi helipehmelt lameekraanilt ning integraalteisenduste omadusi poolteljel. Ekraan asub  kahemõõtmelisel tasandil ja interakteerub langevate lainetega, hajutades need kolmemõõtmelisse ruumi.
Seda tüüpi uuring on eriti asjakohane niisuguste rakenduste puhul nagu peegeldavad sonarid ja antennid, mille puhul ei ole ohutu eeldada, et langev laine on lihtne tasapinnaline laine. Töö tulemused on märkimisväärsed. Need näitavad, et ekraani kuju on võimalik täpselt määrata, kasutades ühe suvalise langeva laine tekitatud kaugvälja mustrit eeldusel, et see ei ole tasandi suhtes antisümmeetriline. 

Doktoritöö on avaldatud Tehnikaülikooli raamatukogu digikogus

Juhendaja: professor Lassi Juhani Päivärinta (Tallinna Tehnikaülikool)

Oponendid:

  • professor Andreas Kirsch (Karlsruhe Tehnoloogiainstituut, Saksamaa)
  • lektor Petteri Piiroinen (Helsingi Ülikool, Soome)

Laeb infot...