Tallinna Tehnikaülikool

Ehituse ja arhitektuuri instituudi doktorant Saeed Hosseinzadeh kaitseb 1. detsembril 2023 algusega kell 12:00 oma doktoritööd "Fluid-Structure Interaction Analysis of Impact-Induced Loads and Hydroelastic Responses of Ship Structures" ("Vedeliku ja konstruktsiooni vastasmõju analüüs löökkoormuste ja konstruktsiooni hüdroelastse vaste hindamiseks"). Kaitsmine toimub Tallinna Tehnikaülikooli peamaja III õppehoone ruumis U03-214 (Ehitajate tee 5) ning on jälgitav veebirakenduse Zoom vahendusel.

Laeva ja avamerekonstruktsioonid kogevad vette sisenemisel hüdrodünaamilisi löökkoormusi, mida tuntakse slämming koormustena. Slämming koormused on lühiajalised löökkoormused, mida esinevad peamiselt keeruliste mereolude korral. Tegemist on mitte-lineaarse ja väga dünaamilise nähtusega, millega kaasnevad märkimisväärsed vibratsioonid või lausa konstruktsioonide kahjustumine. Ehkki hüdrodünaamilisi koormusi on laialdaselt uuritud, oletatakse konstruktsioonid sageli lõpmatult jäigaks ja seeläbi ignoreeritakse konstruktsiooni elastsuse mõju koormuste ja konstruktsiooni vaste hindamisel. Löökkoormuste täpseks kirjeldamiseks on oluline mõista seoseid hüdrodünaamilise koormuste ja samaaegselt asetleidva konstruktsiooni  vaste vahel. 
Käesolev töö uurib hüdrodünaamilisi löökkoormusi ekperimentaalselt ja numbriliselt. Meretehnoloogia kompetentsikeskuse mudelkatsebasseinis viidi läbi katsed, kus kolmemõõtmelisel mitteprismaatilisel kiilul lasti erinevatelt kõrgustelt vette langeda. 
Ekperimentaalsete katsete käigus tehtud järeldusi kasutati numbrilise simulatsioonimudeli loomisel. Katsete tulemused näitasid, et hüdroelastse protsessi täpseks kirjeldamiseks on vajalik kahesuunaline numbriline mudel, mis samaaegselt hindab hüdrodünaamilist rõhku ja konstruktsiooni vastet. 

Juhendaja kaasprofessor tenuuris Kristjan Tabri (Tallinna Tehnikaülikool)

Oponendid:

  • professor Smiljko Rudan (Zagrebi Ülikool, Horvaatia)
  • professor Alessandro Iafrat (Itaalia Riiklik Teadusnõukogu, Itaalia)

Doktoritöö on avaldatud Tehnikaülikooli raamatukogu digikogus 

Jälgi avalikku kaitsmist Zoomis

Laeb infot...