1. oktoobrist kuni 30. novembrini 2021 on TalTechi raamatukogu ja energeetikamaja vahelises klaasgaleriis näitus „Nikolai von Glehn 180. Glehni loss 135“.

Näituse avamine toimub teisipäeval, 5. oktoobril kl 15.00 vitriinide juures.

Alexander Nikolai von Glehn sündis 16. juulil 1841 Jälgimäe mõisas, suri 7. septembril 1923 Brasiilias. Ta oli Jälgimäe mõisa omanik, Nõmme rajaja, Glehnide suguvõsa käilakuju. Tänavu suvel möödus tema sünnist 180. aastat.

Von Glehn haris end majanduse, meditsiini, filosoofia ja arhitektuuri alal Tartu Ülikoolis ja ülikoolides Saksamaal. Saanud pärimise teel Jälgimäe mõisa omanikuks, jättis ta mõisa pojale ja asus Nõmmele Mustamäe serval keskaegses stiilis kivilossi ehitama. Loss sai nimeks Kõrgepea (Hohenhaupt) ja valmis 1. oktoobril 1886, seega lossil täitus tänavu 135 aastat.

Esimese maailmasõja ajal otsustas Glehnide perekond Eestist lahkuda, 1918. aastal sõitsid nad Saksamaale, sealt hiljem Brasiiliasse. Pärast lahkumist hakkas Glehni loss lagunema, 1960ndadeks oli see väga halvas seisukorras.

Idee loss taastada tuli TPI Akadeemiliselt Meeskoorilt, taastamistöid alustati 1965. aastal. Pidulik Glehni lossi – tollal TPI Taidlejate Maja – avamine toimus 24. märtsil 1977. Lossi hakkas haldama tehnikaülikooli kultuurikeskus, eesotsas tegevdirektor Olavi Pihlamägi. Tehnikaülikool oli saanud oma tudengilossi.

Näituse koostaja: Milvi Vahtra, 620 3551, kujundaja: Tiia Eikholm.

NB! Vastavalt Tallinna Tehnikaülikoolis kehtivale korrale tuleb osalejatel alates 18. eluaastast tõendada üritusele pääsemiseks oma nakkusohutust. Selleks palume esitada kas vaktsineerimistõend, tõend COVID-19 läbipõdemise kohta või kuni 48 tundi varem tehtud antigeeni kiirtesti või kuni 72 tundi varem tehtud PCR-testi negatiivse tulemus.

Nikolai von Glehn
Glehni loss