Site logo

Geoloogia instituut tutvustab õpilastele ja õpetajatele läbi erinevate õppe- ja silmaringi laiendavate tegevuste maapõue ja inseneeria maailma.

Praktiliste tööde konkurss Maavara – vara maa all

töötoad_banner

Konkurss annab katsetamishuvilistele 7.-12. klassi õpilastele võimaluse luua maapõueressurssidest ja sellega seonduvast erinevaid praktilisi tegevusi, keemilisi ja füüsilisi katseid ning jagada oma avastusi töötoa vormis ka oma eakaaslastele.

Konkursi eesmärk on motiveerida ja innustada loodusteadushuvilisi õpilasi tegelema maapõueressursside: geoloogia, mäenduse või maateaduse valdkonnaga. Konkursil osalemine annab hea ettevalmistuse põhikooli loovtöö ja uurimistöö koostamiseks

Konkurss toimub kahes vanuserühmas: 7.-9. klassi ja gümnaasiumiõpilased. Osaleda võib ühe- või kuni kolmeliikmeliste meeskondadena.

Konkursitööna sobivad kõik praktilised tegevused, mis on seotud maavaradega nende tekkimise, leidmise, kaevandmise, töötlemise, tarbimise ja taaskäitlemisega. See võib olla huvitav õppemäng, robootika ülesanne, keemiakatse või mõni muu interaktiivne tegevus, kus maavaral on keskne roll.

Tegevus peab olema praktiline ja kaasav, tuginema teaduslikel faktidel ja olema esitatav teistele õpilastele.

Konkursil osalemiseks tuleb esitada oma tegevuse või katse kohta:

  1. sissejuhatus Wordi või pdf-formaadis dokumendina, mis kirjeldab, millega on tegu ja miks, selgitab katse või tegevuse eesmärki; kuni 1 lk (A4)
  2. katse või tegevuse tööjuhend
  3. Video katsest või tegevusest, mis tõestab, et see on teostatav

Osalejad peaks olema valmis oma tööd esitama inglise keeles paarisajale eakaaslasele.

Võistlustööde esitamise tähtaeg: 25.09.2020 aadressil karin.kaar@taltech.ee.

Žürii valib mõlema vanuserühmas esitatud töödest viis paremat finaali, mis toimub 08.10.2020 Tallinnas.

Võitja esitab oma töö novembris 2020. a  Bolognas õpilaste teadusfestivalil.

Konkursil osalemisest anna teada registreermisvormi kaudu.

Küsimuste korral kirjuta karin.kaar@taltech.ee

Näitus ootab mobiilimängu!

 Geolinst_Mobiilim2ng_1.jpg

Seoses kehtiva eriolukorraga riigis pikendasime konkursi tähtaegu:

Võistlustööde esitamise tähtaeg on 10.05.20.

Võitjate autasustamine toimub 04.06.20.

Kõikidel tehnikahuvilistel koolinoortel avaneb võimalus osaleda konkursil ja panna oma oskused proovile mobiilimängude programmeerimises. Põnev maapõueteemaline rändnäitus „Mineraalid-superstaarid! Maa alt koju!“ vajab üht põnevat lisategevust ehk mobiilimängu.

Täpsem info konkursi ja registreerimise kohta leiad konkursi lehelt.

Vaata ka näituse kodulehte, kus on rohkem infot nii näituse kui ka ürituste kohta.

Parimad mängud selgitab välja nii mängu- kui maapõuevaldkonna spetsialistidest koosnev žürii. Auhindu jagame nii kõige kasutajasõbalikuma kui ka õpetlikuma sisuga mängule. Lisaks auhindadele saab võitja mäng osaks näitusest ja võimaluse minna rändama Euroopasse.

Mänge saab esitada kuni 10.05.2020. Auhinna kuulutame välja 04.06.2020 Tallinnas.

Rändnäitus „Mineraalid-superstaarid! Maa alt koju“

r2nd-jpg

Hea külastaja!

Ootame Sind tänase teadmise põhjal uudistama näitust ja osalema töötubades maikuus.

Kui  ootamatusi rohkem ei tule, siis lähtuvalt EV Valituse otsusest eriolukorra kohta võtame aprilli viimasest nädalast jälle külastussoove vastu. Kõigi nendega, kelle külastus tühistus viirusepuhangust tulenevatest liikumispiirangutest tingituna, võtab geoloogia instituut ise ühendust.

TalTechi geoloogia instituut ja muuseum on loonud koostöös viie riigi ülikoolide ja teadusasutustega interaktiivse näituse “Mineraalid-superstaarid! Maa alt koju”, mis tutvustab, kuidas universum ja metallid tekkisid ning milline on metallide teekond alates suurest paugust kuni tänapäevani.

Näitus pakub nii tudengitele kui õpilastele praktilist kogemust ja põnevat avastamisrõõmu maateadustest. Kui muidu saab näitustel mineraale ja kivimeid vaadata klaasi tagant, siis siin saab eksponaate oma silmaga näha ja katsuda.

Kolmes näituseruumis saavad külastajad avastada, kuidas universum ja metallid tekkisid ning leiavad terve köögitäie argieluesemeid, mis annavad aimu, kuidas mineviku ja oleviku tsivilisatsioonid metallidele oma igapäevatoimetustes kasutust on leidnud. Ekspositsioon annab ülevaate, kui palju kasutame igapäevaselt esemeid, mille tootmiseks tuleb materjale välja tuua meie maapõuest.

Praktlised töötoad gümnaasiumiklassidele

Gümnaasiumiastme klassidele pakume võimalust tellida juurde töötubasid, kus saab põnevaid teadmisi geoloogiast ja mäendusest.

1. Kaevandame šokolaadi!

Magus töötuba annab ettekujutuse mäetööstuse põhitõdedest. Šokolaadiküpsiste abil saavad osalejad ülevaate kaevandamise ja rikastamise protsessidest: eraldavad maagist väärtuslikku toorainet ning arvutavad maavara kaevandamisväärsust.

2. Kust tuleb kahvel?

Töötoas õpid eristama lihtsamaid mineraale ja kivimitüüpe. Mineraalide näited ootavad määramist kõvaduse, värvi, maitse ja teiste tunnuste järgi. Otsime vastust küsimusele, millised võiksid olla ühe või teise mineraali kasutusalad ning kuidas need toormed aitavad maailma muuta?

Töötoa pikkus on 60 minutit. Töötuba on tasuta, kuid töötubade toimumiskordade arv on piiratud.

Ootame kõiki huvilisi külla ja avastama! Palume kooligruppidel näituse külastamiseks teada anda aadressil karin.kaar@taltech.ee. Näitusega kaasnevad töölehed, mis annavad lisainfot eksponaatide kohta.

Näituse on loonud viie riigi kõrgkoolid ja teadusasutused: Lorraine’i Ülikool Prantsusmaalt, FCT-Universidade Nova de Lisboa Portugalist, Tšehhi Geoloogiateenistus, Oulu Ülikool Soomest ning Tallinna Tehnikaülikooli muuseum ja geoloogia instituut. Pärast väljapanekut TalTechis liigub rändnäitus teistesse Euroopa riikidesse.

Näituse loomist rahastab Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi (EIT) toormaterjalide innovatsioonivõrgustik EIT RAW MATERIALS Euroopa projekti TravelEx raames, mille eesmärk on tõsta teadlikkust maavaradest ja nende väärtusest.

Ringmajanduse lauamäng ecoCEO

 Geolinst_EcoCEO_2_476x357.jpg

 

Lähtuvalt EV Valituse otsusest eriolukorra kohta võtame aprilli viimasest nädalast vastu mängusoove. Kõigi nendega, kelle külastus tühistus seoses viirusepuhangust tulenevad liikumispiirangutega, võtab geoloogia instituut ise ühendust.

Rahvusvahelise koostööna arendatud lauamäng EcoCEO on strateegiline lauamäng koolinoortele, mis hõlmab ettevõtte juhtimist ning jätkusuutliku ringmajanduse loomist.

Tänapäeval kasutatavad ressursid, nagu fossiilkütused, haruldased muldmetallid ja metallid on piiratud toorained ja ammenduvad peagi, kui globaalsed tootmis- ja tarbimisharjumused ei muutu.

EcoCEO eesmärk on ehitada ja juhtida kasumlikku ettevõtet, mis on võimeline vastu pidama järskudele poliitilistele, sotsiaalsetele, ökoloogilistele ja majanduslikele muutustele, ning luua tootmisprotsess ja ärimudel, mis talub ressursside nappuse ja tootmisjäätmetega seotud väljakutseid.

Mängu lõpus selgub võitja, kes teenib ecoCEO tiitli - edukaim ja ressursside haldajana vastutustundlikuim ettevõtja.

Mängime koos!

Pakume võimalust mängida kogu klassiga strateegiamängu, mis arendaks noore õpilase mõtlemist ja õpetaks neile interaktiivsel viisil ressursside kasutamist, ringmajandust ja jätkusuutlikku ettevõtlust.

Ootame gümnaasiumiastme klasse, kes sooviksid ringmajanduse teemal teadlikust arendada. Asukohana pakume ruumi TalTechi Geoloogia Insituudis või kui tegemist on Tallinna kooliga siis saame ka ise tundi tulla.

Mäng on mõeldud kasutamiseks loodusainetes, majanduse- ja ettevõtlusõppes või projektina. Mänguga kaasnevad teemad on ressursid, jätkusuutlikkus ja säästev areng, tarbimisharjumused, ressursside nappus, korduvkasutus, ettevõtlus ja ringmajandus.  

Töötoa pikkus on 90 min. Töötuba on tasuta, kuid töötubade toimumiskordade arv on piiratud.

Ootame kõiki huvilisi külla ja avastama! Palume kooligruppidel töötoas osalemisest teada anda aadressil karin.kaar@taltech.ee.

Sinu ettevõte ootab sind.

Mängu on loonud kolme riigi kõrgkoolid ja teadusasutused: VITO – Falaami Tehnoloogilise Uuringu Intituut Belgiast, Wuppertali Instituut Saksamaalt ja CNR – Itaalia Riiklik Teadusnõukogu.

Näituse loomist rahastab Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi (EIT) toormaterjalide innovatsioonivõrgustik EIT RAW MATERIALS Euroopa projekti EcoCEO raames, mille eesmärk on tõsta teadlikkust maavaradest ja nende väärtusest.

Õpetajakoolitus Särghaual

Geolinst_Opetajakoolitus_SH_0.jpg

 

Tulenevalt EV valituse otsusest eriolukorra kohta lükkub Särghaua õpetajakoolitus edasi. Kõigi seni registreeritutega võtab geoloogia instituut ise ühendust. Õpetajakoolituse uus kuupäev on veel lahtine ja kindla kuupäeva määramiseks tuleb osalejatel täita küsitlus.

Särghaua õppekeskuses toimub lähiajal õpetajakoolitus, kus saame rohkem teada maapõuest ja selle uurimisest

Koolituse käigus räägime lähemalt maateaduste olümpiaadist ning teeme läbi olümpiaadiga seotud teoreetilisi ja praktilisi ülesandeid; lisaks jagame nippe, mida huvitavat geograafiatunnis praktilise tööna läbi viia. Kindlasti jääb aega nautida saunamõnusid, karastada end karges jõevees ja tõmmata hinge enne viimast kiiret kevadises looduses.

Õpetajakoolitus algab 20. aprilli kell 11.00 ja võtab aset Särghaua õppekeskuses Pärnumaal.

Osalemine on 20 eurot, mille saab maksta kohapeal sularahas, anname tagasi ka tšeki.

Registreerumine on avatud 15. aprillini või kuni kohti jagub ja selleks tuleb tuleb täita registreerimisvorm.

Koolitusele on oodatud nii geograafia- kui ka teised huvi tundvad loodusainete õpetajad.

Kohtume Särghaual!