Pika ja väärika ajalooga Tallinna Tehnikaülikooli Akadeemilise Naiskoori viimatine reis viis koori Iirimaale osalema mainekal Corki rahvusvahelisel koorifestivalil. See üks Euroopa juhtivamaid festivale asutati juba 1954. aastal ja on tuntud kõrge taseme, mitmekesise ja laiaulatusliku programmi ning sooja vastuvõtu poolest. Igal aastal valitakse mõned parimad rahvusvahelised amatöörkoorid võistlema Fleischmann International Trophy nimel. Seekord oli konkursi programmi valitud 11 koori, nende hulgas ka meie. Naiskoor valmistus põhjalikult konkursiks, aga mitte ainult – plaanis olid ka mitmed kontserdid ja ikka selleks, et tutvustada Eesti muusikat.

Sandra Kalmann | Fotod: erakogu

Pup-up esimemine Clayton hotellis
Pop-up esinemine hotellis Clayton.

Reis algas Iirimaa pealinnast Dublinist, kus vaatamisväärsuste ning kohaliku kultuuri ja toidu nautimise kõrval külastasime ka Eesti saatkonda. Seejärel rongisõit Corki ja esimene kontsert Triskeli kirikus. Kontserdil kõlas maailma esiettekandena Karin Tuule „Silence“. Teose idee sündis koori dirigendil Edmar Tuulel Anne-Mai Tevahi luuletust lugedes. See jäi teda pikalt kummitama ning ta palus kirjutada teose, mille kaudu saaksime kõlama panna vaikuse, rahu, hinge.

Juba järgmisel hommikul võõrustas meid Glanmire Community College. Rõõmus ja kaasaelav publik ning südantsoojendav kohtumine kooli õpilastega tagas tõeliselt ilusa alguse päevale.

Kogu reisi kulminatsioon saabus 29. aprilli õhtul Corki linnahallis toimunud konkursil. Meie esinemine oli kell 22.14. See oli koorile alguses veidi hirmutav, sest Eesti aja järgi pidime lavale astuma 00.14. Kõik, kes on veidigi laulnud, teavad, et hääl, nagu kogu organism, tahab sellisel kellaajal magada. Enne lavale minekut äratati keha ühise joogaga, peale seda kajas kogu hotell hääleharjutustest. Ja siis oligi meie kord lavale astuda. Selleks 12 minutiks olime teinud palju tööd ja laval õnnestus kõik, mida olime muusikaliselt plaaninud teha. Pärast konkurssi ootasid teised koorid meid meeleolukal iiri peol.

Järgmisel päeval, enne tulemuste välja kuulutamist ja lõpugalat, esinesime Blackpooli kiriku jumalateenistusel ning pop-up-kontserdil. Õhtul särasid uhked karikad linnahalli laval ning kõikidel osalejatel oli värin hinges. Tasavägises konkurentsis ja pingelises punktiarvestuses võitis Tallinna Tehnikaülikooli Akadeemiline Naiskoor 90,56 punktiga III koha, Tartu Ülikooli akadeemiline naiskoor 90,67 punktiga II koha ja esikoha pälvis segakoor Huik! 92,89 punktiga. Ehk teisisõnu, esikolmik oli Eestist tulnud kooride päralt.

Kokkuvõttes oli Iirimaa reis naiskoorile meeldejääv ja positiivne kogemus, kus sai tutvuda iiri kultuuri ja traditsioonidega ning anda oma panus linna elusse läbi muusika.

Jooga hotellikoridoris
Jooga enne konkurssi hotellikoridoris.