Soome teadusarvutuskeskuse CSC juhtimisel on ehitamisel üks maailma võimsamaid superarvuteid LUMI. Eestil on selles arvutis oma osalus, mis annab meie teadlastele ja ettevõtetele ligipääsu senisest oluliselt suurematele arvutusvõimsustele. TalTechi teadusarvutuskeskus töötab selle nimel, et ülikooli teadlased oleks LUMI esimeste kasutajate seas.

LUMI superarvutit ehitab konsortsium, mille juhtpartneriks on Soome CSC. Eesti partneriks on Eesti Teadusarvutuste Infrastruktuur, mille liikmeteks on Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, KBFI ja HARNO.

Keskuse juhi Lauri Antoni sõnul on LUMI ressurss, mis tuleb meie kasutajatele kättesaadavaks teha, sest võimaldab teadlastel kasutada maailma tipptasemel superarvutit ja teha arvutusi, mida meie masinatel ei mahu tegema. „Teadlased saavad LUMI superarvuti kasutamiseks juba praegu meiega ühendust võtta, et töödeks ettevalmistusi teha. Samuti peame kaasa lööma LUMI ja seda ümbritsevate projektide tegemistes,“ rääkis Anton.

Eelmise aasta alguses uuenes  tehnikaülikooli teadusarvutuste keskuse juhtimismudel. Keskus tegutseb nüüd IT teaduskonna IT Kolledžis ja haldab kahte suuremat arvutusklastrit, millel on kokku üle 200 serveri ja üle 200TB salvestusmahtu, lisaks pakub Lauri Antoni juhitud keskus pilveteenust virtuaalmasinate kasutajatele.

Anton lisas, et kasutajaid on kogunenud üksjagu, kuid masinate ja teenuste tarbijaid mahub rohkem. „Oleme aasta jooksul keskuse arendamisel palju saavutanud. Tänaseks on teadusarvutuste keskuse meeskond kasvanud viieliikmeliseks ning palju tööd on tehtud infrastruktuuri parendamiseks, kasutusele on võetud veapiletisüsteem kasutajate pöördumiste jälgimiseks, parandatud on riistvara monitooringut,“ rääkis keskuse juht. Ta lisas, et töövalmis on uus juhtmasin, kus kasutajate tuvastamine toimub Uni-ID abil. Loodud on veebipõhine kursus uute kasutajate koolitamiseks.

Selleks, et käesoleva aasta eesmärke täita, on plaan võtta tööle uusi töötajaid, avatakse praktikakoht ja hangitakse juurde seadmeid. Nende hulka kuuluvad 2PB salvestus- ja varunduslahendus ning andmete pikaajaliseks salvestamiseks mõeldud teadusandmete repositoorium ja olemasoleva pilveteenuse mälumahu suurendamine.

Lisainfo LUMI superarvuti kohta: lauri.anton@taltech.ee ja https://www.lumi-supercomputer.eu/

LUMI superarvutit ehitab konsortsium, mille juhtpartneriks on Soome CSC