21. aprillil on TTÜ emeriitdotsendi, keemiateaduskonna pikaajalise dekaani (1960-1972) sünniaastapäev. Endel Uus lahkus meie hulgast 23.03.2020.

Endel Uus

Endel Uus sündis 21.04.1927. Ta lõpetas 1951 TPI ja 1955 Leningradi Lensoveti-nimelises Tehnoloogiainstituudis aspirantuuri. Endel Uus kuulus keemiatehnika instituudi esimeste sõjajärgsete õppejõudude hulka ja oli hilisem pikaajaline kateedri liige. Dotsent Uus töötas TTÜ-s kuni emeriteerumiseni 2006. aastal. Ta õpetas üliõpilastele projekteerimise aluseid ja protsesside automatiseerimise aluseid ning luges mitmesuguseid tehnoloogiakursuseid. Ta oli kuldsete kätega meister, osales agaralt uute laborite sisustamisel ja kateedri õppelaborite töö ümberkorraldamisel ning oli paljude uute seadmete konstruktor. On märkimist vääriv, et Endel Uus oli keemiateaduskonna dekaan 1960–1972. Ta oli tudengite poolt väga hinnatud ja armastatud nii lektorina kui ka dekaanina.

Endel Uus andis olulise panuse ettevõtetega tehtavasse koostöösse. 1980. aastail aitas ta luua meetodit, mille põhjal saab kuuseokstest toota klorofüllkarotiinpastat. Laialdast huvi äratasid (Soomes, Saksamaal jm.) dotsent Endel Uusi ja Eduard Tearo väljatöötatud originaalse konstruktsiooniga reaktorid, mida saab kasutada ensüümkatalüütiliste protsesside puhul. Uurimistöö tulemused jõudsid 1992. aastal tööstusrakendusse: Võru Piimakombinaadis katsetoodeti vadakusiirupit. Pooltööstuslikud reaktorid BKR-9-7 ja BKR-6-300 olid valmistatud TTÜ eksperimentaaljaoskonnas, nende originaalsus sai kaitstud autoritunnistuste ja välispatentidega.

Endel Uus oli alates 2015. aastast Energiatehnloogia instituudi emeriitdotsent, tema TTÜga seotud materjalid, käsikirjad ja fotod on hoiul instituudi arhiivis.