22. novembril toimus TalTechi ja Tartu Ülikooli korraldusel Jõhvi kontserdimajas Õiglase Ülemineku Foorum 2023.

Foorum andis stardipaugu ülikoolide koostöös algavale kuueaastasele teadus- ja arendusprojektile.

Foorumi tervitused tegid video teel TalTechi rektor Tiit Land ja Tartu Ülikooli rektor Toomas Asser. Sõnavõttudega esinesid regionaalminister Madis Kallas, TalTechi ettevõtlusprorektor Erik Puura, Tartu Ülikooli arendusprorektor Tõnu Esko, Rahandusministeeriumi õiglase ülemineku koordinaator Ivan Sergejev ning Õiglase Ülemineku Fondi ülikoolidevahelise konsortsiumi juht Mare Roosileht.

Paneeldiskussioonides osalesid Viru Keemia Grupi juhatuse esimees Ahti Asmann, Eesti Energia juhatuse liige Andres Vainola, R-S OSA Service juhatuse liige Alar Saluste, NPM Silmet peadirektor Raivo Vasnu, Tartu Ülikooli sotsiaalse kommunikatsiooni kaasprofessor Margit Keller, TalTechi vanemteadur Alar Kuusik, Tartu Ülikooli füüsikalise keemia professor Enn Lust ning TalTechi Virumaa kolledži professor Allan Niidu.

Foorumi lõpetas Eesti Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere ettekandega teemal „Õigus ja õiglus sünnivad teadmisest“.

TalTechi ettevõtlusprorektor Erik Puura märkis foorumil peetud ettekandes, et õiglase ülemineku aluspõhimõte on, et kedagi ei jäeta maha.

„Kogu Baltikum on aastakümneid saanud Ida-Virumaalt energiat, nüüd on meie kõigi kohustus aidata kaasa siinse piirkonna uuele tõusule. Siin on müstiliselt kaunis loodus ning sellest lähtuvalt palju võimalusi,“ märkis Puura.

Erik Puura tõi näiteks Belgias asuva Valloonia, kus pärast söetööstuse lõppu hakati tõukefondide toel piirkonda rajama teadus- ja tööstusparke. Uued ettevõtted tekivad sinna, kus on olemas oskustega inimesed ja head teadmised. Kuna TalTechi Virumaa kolledž ja Tartu Ülikooli Narva kolledž on teinud tõhusat eeltööd, saavad siia nüüd tulla uued tegijad.

Tunnuspilt: Õiglase Ülemineku Fondi ülikoolidevahelise konsortsiumi juht Mare Roosileht.