Kui eestikeelset loengukonkurssi „Teadus 3 minutiga“ on peetud juba aastaid, siis reedel, 18. oktoobril 2024 selgusid esmakordselt Eesti ülikoolides õppivatele välisdoktorantidele mõeldud sama võistluse viis paremat, kelle seas oli ka üks Tallinna Tehnikaülikooli noorteadlane. Teadusportaali Novaator eriauhinna pälvis samuti TalTechi doktorant

Lucía Mariel Arana Peña Foto autor: Reti Kokk Teaduste akadeemia
Üks viiest laureaadist on TalTechi doktorant Lucía Mariel Arana Peña. Foto: Reti Kokk/ Teaduste akadeemia

Teaduste akadeemias toimunud finaal-galal jõudis 19 finalisti seast viie laureaadi hulka Guatemalast pärit Tallinna Tehnikaülikooli doktorant Lucía Mariel Arana Peña loenguga „Caring through quality: Enhancing Mammography from afar“.

Lisaks Peñale pälvisid võidu Francis Gracy Arockiaraj ja Baiba Brumele Tartu ülikoolist, Mehruba Shabaab Haque EBSist ja Sharib Khan Eesti Maaülikoolist. Väärib märkimist, et viiest võitjast neli olid naised.

Akadeemia president Tarmo Soomere tõi žürii otsust välja kuulutades esile, et finalistide ettekanded olid tehniliselt peaaegu täiuslikud, võimsa alguse ja selge sissejuhatusega ning tugevalt publikut köitvad. Tekst ühendati suurepäraselt visuaalidega, kasutati selgeid ja lõpetatud lauseid ning säästlikult sõnu. „Kogu loenguks eraldatud aega kasutasid vähesed – mis on hea, sest mida kompaktsem sa oled, seda veenvam sa oled,“ märkis Soomere.

Lisaks valis teadusportaal Novaator välja oma lemmikud konkursi finalistide kirjutatud populaarteaduslike artiklite seast. Siin oli üheks väljavalituks TalTechi doktorandi Sajeesh Vadakkedath Gopi artikkel „Estonia’s Cutting-Edge Solar Cells Aim to Tackle Growing Forest Fire Threats“.

Konkursi võit tähendab ka päris mitmeid häid auhindu. Viis laureaati saavad võimaluse osaleda 27.–29. mail 2025 Šotimaal Aberdeenis toimuval ülemaailmsel Public Communication of Science and Technology (PSCT) teaduskommunikatsiooni konverentsil.

Novaatori eriauhinna saajatel avaneb juba novembris võimalus osaleda Tartus teaduskirjutamise töötoas, mida juhendab Massachusettsi tehnoloogiainstituudi võrdleva meediauuringute ja kirjutamise professor ning instituudi teaduskirjutamise magistriprogrammi juht Seth Mnookin.

Konkurss kestis ligi pool aastat

Kevadel avapaugu saanud ingliskeelse konkursi finaali jõudis 19 välisdoktoranti seitsmest Eesti kõrgkoolist. Konkursi põhireegel on, et finalistid peavad suutma kolme minutiga tutvustada huvitavalt ja arusaadavalt oma teadustööd.

Finaalile eelnesid ülikoolide sisekonkursid ja Eesti teaduste akadeemia korraldatud koolitused esinemis- ja kirjutamisoskuse lihvimiseks. Iga finalist kirjutas oma uurimustööst populaarteadusliku artikli, mis avaldatakse Research in Estonia lehel.

Žüriisse kuulusid Tarmo Soomere, USA suursaadik Eestis George P. Kent, mittetulundusühingu Inclusive Financial Technology Foundation (InFTF) juhatuse liige Kristjan Järve, UNESCO Eesti rahvusliku komisjoni peasekretär Kerli Gutman-Normak, ettevõtja ja Vabariigi President Alar Karise diginõukogu liige Kaidi Ruusalepp, konsultant ja koolitaja, tulundusühistu Tuleva juhatuse esimees Annika Uudelepp ning ERRi ajakirjanik Joosep Värk.