16. detsembril saab avastardi 32-miljonilise käivituseelarvega TalTechi targa linna tippkeskus FINEST TWINS, mille eesmärgiks on muuta Eesti linnad nutikamateks.

Panorama of city Tallinn

Tippkeskuse juhi ja TalTechi teadlase Ralf-Martin Soe jaoks on oluline, et teadusarendustegevus jõuaks uute lahenduste kaudu ka inimesteni, kes elavad Eesti erinevates linnades.

„Näiteks järgmisel aastal valmistatakse ette esimesi suuremaid targa linna lahendusi, mida hakatakse Eesti linnades katsetama 2021. aastast. Konkreetseid piloote ei ole täna veel välja valitud, aga meie kindel eesmärk on, et kõige säravamad ideed jõuaksid Eesti linnakeskkondadesse, seda siis teadusliku potentsiaali, innovatsioonitaseme aga ka majandusliku kasu võtmes,“ sõnas Soe.

Tippkeskus koos oma partneritega hakkab uurima ja katsetama uusi lahendusi viies valdkonnas: energia, transport, ehitus-arhitektuur, andmed ja valitsemine.

Järgmisel aastal alustavad tippkeskuse teadlased ka TalTechi linnakusse targa linna keskkonna loomisega, see tähendab nii sisseseadet, uusi tehnoloogiaid kui ka erilahendusi, kuna tippkeskus ise peab olema eeskujuks, kuidas ümbritsevaid andmed kasutada.

16. detsembril sõlmivad tippkeskuse avamise koostöölepingu TalTechi rektor akadeemik Jaak AaviksooMailis Reps Haridus- ja teadusministeeriumist ning Taavi Aas Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist. Lisaks kirjeldavad tipptasemel esinejad Tallinna ja Helsingi linnadest, Aalto Ülikoolist, Euroopa Komisjonist, Haridus- ja teadusministeeriumist, TalTechist ning Eesti Infotehnoloogia ja Telekommunikatsiooni Liidust ootusi uuele tippkeskusele.

Tippkeskuse juhi Ralf-Martin Soe sõnul on märgiline, et Eesti pigem kahanevale teadusarenduse maastikule tekib tippkeskus, mis meelitab siia uusi teadlasi panustades sellega Eesti teadusarendustegevuse konkurentsivõimeliseks tegemisse uute teadusartiklite, teadusgrantide ning doktorantidega. Soe lisab: „Kui praegu on tippkeskuse käivitamisega seotud kümned tehnikaülikooli ja Aalto Ülikooli tippteadlased, siis järgmise viie aastaga lisandub neile ligi 40 kõrgelt kvalifitseeritud teadusarendusinimest. Meie suurem visioon on, et kui rahvusvaheliselt on Eesti e-riigi valdkonnas lipulaev, siis targa linna teadusarenduse võtmes oleksime viie aasta pärast samal tasemel. See tähendab, et teadlased ja linnad üle maailma hakkavad Eestit võtma targa linna lipulaevana. Meie targa linna tippkeskuse eesmärgiks on viia edasi Eesti e-riigi edulugu, seda kohalikul tasandil ja tihedas koostöös Soome partneritega.“

FINEST TWINS on Eesti kõige suurem konkurentsipõhine teadusarendusgrant, kui arvestada koordinaatori ehk TalTechi eelarvet (25 miljonit eurot). Tippkeskuse loomist rahastavad järgmise seitsme aasta jooksul Euroopa Komisjoni programm Horizon 2020 ja Eesti riik Haridus-teadusministeeriumi kaudu kokku 32 miljoni euroga. Projekti partnerid on lisaks TalTechile ka Aalto Ülikool, Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning Helsingi linna innovatsiooniettevõte Forum Virium Helisinki. FINEST TWINSI ettevalmistus on tihendas üleeuroopalises konkurentsis võtnud kokku viis aastat, mille käigus viidi läbi viis hindamisvooru sõltumatute teadus-arendusekspertide poolt.

Konverentsi otseülekanne on järelvaadatav.