Kes vähegi jälgib start-up maailma uute tegijate sündi teles, on kindlasti kursis tekstiilijäätmetest pakendeid valmistava ettevõttega „Kiud“. Kaie Kaas Ojavere ja Liis Tiisvelt on Eesti tuntuima äriideede konkursil "Ajujaht" 2023 võitjad. Kaie Kaas-Ojavere on majandusteaduskonna magistriõppe Ettevõtliku Juhtimise MBA vilistlane. Uurisime temalt, kuidas ettevõte „Kiud“ maailma muudab.

Kaie Kaas-Ojavere 3

Olete lõpetanud Ettevõtliku Juhtimise MBA magistriõppe kava. Miks otsustasite just selle eriala kasuks?

Minus peitub rahutu hing, kes otsib väljakutseid ja soovib elada põnevat elu. Olin hetkel, kui otsustasin astuda TalTechi MBA õppeprogrammi, jõudnud elus punkti, kus tundsin, et soovin mugavustsoonist välja astuda ning ajulihased uuesti korralikult tööle panna. Mind kõnetas selle programmi puhul eelkõige suund „ettevõtlik juhtimine“ ehk võimalus omandada iduettevõtte toimimismehhanismid läbi praktiliste harjutuste. Näiteks hakkasime „Tehnoloogia ettevõtluse“ kursusel esimesest päevast looma oma iduettevõtteid. Koostasime tiimid, tegime turu-uuringuid ja finantsplaane, lisaks ehitasime toodet ning püüdsime leida kliente. Tegime seda meeletu aja surve all ehk nii nagu päris idumaailmas asjad käivad, kuid õnneks kogenud ettevõtja, õppejõud Tauri Tuubeli käe all. Usun, sealt ma pisiku Startup maailma sukelduda saingi. TalTechi MBA programmi tegi eriliseks ka suur hulk kogenud Eesti tippjuhte õppejõududena ning täiesti ainulaadne võimalus toetuda kogu õppetöö vältel personaalsele mentorile. Minu teadlikkus iseendast, oma tugevustest ja arengukohtadest kasvas tohutult. Minu elu on peale MBA läbimist kardinaalselt muutunud, liigun julgelt oma unistuste suunas ja olen tohutult palju rikkam tänu inimsuhetele, mis ma ülikoolist sain. Suhtlen mitmete õppejõududega, kellega on nüüd tööalased kokkupuuted ja olen ka ise külalisõppejõuna loenguid andmas käinud. Kõige enam väärtustan kohtumist oma kursusekaaslastega, kellega suhtleme tihedalt tänini.

Ettevõtte Kiud, mille kaasasutaja olete koos Liis Tiisveltiga, on konkursi „Ajujaht“ 2023. aasta võitja. Millal ja kuidas ristusid teie teed ühiste ideede tasandil?

Kohtusime Liisiga 2022. aasta märtsis Tartu Loomemajanduskeskuse korraldatud häkatonil  „Tulevikumood“ , kus Liis esitles oma TalTech tekstiililaboris käsitsi valmistatud karbi ideed ja mina olin ettevõtluse mentor. Otsisin juba mõnda aega õiget ideed, millega anda oma panus moetööstuse keskkonnasõbralikumaks muutmisele ning kui ma nägin Liisi ideed, tundsin, et see on geniaalne ning koos saame selle suureks teha. Meil on Liisiga ühised väärtused keskkonna teemadel ja suhtumine, et rääkimisest on vähe abi, tegutseda on vaja. Nii me koos neid probleemseid tekstiilijäätmeid ümber töötlema asusime.  Võtsime kohe algusest peale suuna, et läheme kiiresti turule ja hakkame õppima läbi pilootprojektide ning klientide tagasisidedest. See strateegia on taganud meile kiire arengu.

Täna teete koostööd ka TalTechiga. Milles täpsemalt see koostöö seisneb?

Plaanime jätkata tihedat koostööd TalTechi Tekstiili ja Polümeeride laboriga, et veelgi parandada materjali omadusi ning katsetada ka uusi koostisi. Tekstiili ja Polümeeride laboris viime läbi erinevaid teste, et kontrollida materjali vastavust toote- ja transpordipakendi nõuetele  nagu surve, vetthülgavus, raskuskanne, vibratsioon, jne.

Kuidas Ettevõtliku juhtimise MBA magistriõppe kava läbimine on Teil aidanud ettevõtet Kiud ellu viia ja arendada?

Julgen väita, et olen juba 70% ulatuses õpitut ettevõtluses kasutanud. Kõige enam on kasu olnud „Finantsjuhtimise“ kursusel omandatust, lisaks IT sõnavara omandamisest (Business Intelligence ja Digital Organisation) ja muidugi „Strateegilise juhtimise“ kursustest, kus tippjuhid oma õnnestumisi ja ebaõnnestumisi jagasid. Mida kaugemale KIUD jõuab, seda suuremal määral saan hakata rakendama ka rahvusvahelise äri ja HR kursuse praktilisi teadmisi. MBA programmis tegime suurema enamuse töödest grupitöödena, mis andis kogemuse väga erinevate inimestega koos töötamisest. Oli väga hästi toimivaid gruppe, aga juhtus ka õnnetusi. Kokkuvõtteks oli võimalik tulemus alati kätte  saada, kui oskasid õigesti suhelda ning kokkuleppeid teha. Oskus teha koostööd on kindlasti üks olulisemaid asju, mis mind KIUDi arendades on aidanud. Läbides intensiivne MBA programm 1,5 aastaga palgatöö ja pere kõrvalt, kasvatas enesekindlust ja usku, et ma saan väga pingelises olukorras hakkama.  Olen oma loomult maksimalist ehk kui midagi teen, siis ikka suure pühendumuse ja kirega. See suhtumine on mind kandnud nii õpingutes kui ka KIUDi arendades. Mulle toovad naeratuse näole ja teevad südame soojaks mu vahvad kursusekaaslased, kes mulle täna kaasa elavad ning kelle tegemised ka mulle väga korda lähevad.

Kas on ehk mõni täiendav mõte või sõnum ülikoolile või tulevasele üliõpilasele, mida tahaksite edastada?

Ma olen väga tänulik TalTech Majandusteaduskonnale, et MBA Ettevõtlik Juhtimine programm välja töötati ja et seda sellisel kõrgel tasemel ellu viiakse. Tean, et peale minu on nii mõnigi lõpetanu teinud karjääripöörde ning hakanud oma ettevõtluse unistusi ellu viima. TalTechi Ettevõtliku Juhtimise MBA võib muuta teie elu- nii et olge ettevaatlikud.