Tallinna Tehnikaülikool

Reede õhtul Eesti teaduste akadeemia saalis toimunud konkursi „Teadus 3 minutiga“ finaalis selgusid viis parimat. Konkursi laureaadid on Jako Siim Eensalu (TalTech), Mariann Proos (TÜ), Mai Simson (EMTA), Reet Kasepalu (TLÜ) ja Dagni-Alice Viidu (EMÜ). Palju õnne!

Finaali jõudis sel korral 18 doktoranti ja noorteadlast esindasid EBSi, Eesti keele Instituuti, Eesti maaülikooli, Eesti muusika- ja teatriakadeemiat, Tallinna tehnikaülikooli, Tallinna ülikooli ja Tartu ülikooli. Reedesele finaalile eelnesid ülikoolide sisekonkursid, koolitused esinemisoskuse treenimiseks ja praeguseks juba Novaatori portaalis avaldatud populaarteaduslike artiklite kirjutamine.

Žüriisse kuulusid Tarmo Soomere (teaduste akadeemia president), Liina Kersna (haridus- ja teadusminister), Reimo Sildvee (Eesti televisiooni hommikuprogrammi „Terevisioon“ saatejuht ja vastutav toimetaja), Kärt Anvelt (ajakirjanik), Mart Koldits (Von Krahli teatri juht ja lavastaja), Heiti Hääl (ettevõtja) ja Liisa Pakosta (võrdõiguslikkuse volinik).

Märtsikuu jooksul valmivad võitjate loengutest videoklipid, mida näidatakse Eesti Televisioonis ning teadusportaalis „Novaator“. Novaatoris saavad vaatajad valida ka oma lemmiku.

Finaal-galat on võimalik järele vaadata teaduste akadeemia Youtube'i-kanalis.

Žürii lemmikud:

Jako Siim Eensalu: „Läbipaistvad päikesepatareiaknad
Jako on Tallinna tehnikaülikooli keemia ja materjalitehnoloogia doktorant. Huvitudes keemiast ja uute põnevate materjalide valmistamisest, otsustas ta pärast magistrantuuri jätkata doktoriõppes. Jako uurimistöö on antimonsulfiidil põhinevate poolläbipaistvate päikesepatareiakende väljatöötamine peamiselt keemiliste meetodite abil. Tema teadustööst selgub, milliste tingimuste ja lähteainete abil saab valmistada võimalikult efektiivse antimonsulfiidil põhineva läbipaistva päikesepatarei.

Reet Kasepalu: „Mis tegelikult toimub rühmatöö ajal?
Reet Kasepalu on 3. aasta kasvatusteaduste doktorant Tallinna ülikoolis, kel on anglistika, germanistika ja kasvatusteaduste taust ning pea 10 aastat kogemust tegevõpetajana. Reeda fookuseks on rühmatöö läbiviimise toetamine kasutades tehnoloogilist abilist, mis aitab õpetajal klassis õppimist jälgida. Multimodaalse õpianalüütika vahend CoTracki abil näeb õpetaja, kui aktiivselt iga rühmaliige töösse panustab ning probleemide korral pakub õpetajale sekkumiseks lahendusi.

Mariann Proos: „Tähendus kui tööriist maailmast aru saamiseks
Mariann on Tartu ülikooli eesti ja üldkeeleteaduse instituudi doktorant. Teda huvitab, kuidas keel töötab ning kuidas see on seotud meie meele ja meid ümbritsevaga. Mariann tegeleb oma uurimistöös semantikaga, tema fookuses on sõnade mitmetähenduslikkus ning tähenduse varieerumine keeltes. Mariann on saanud kõrghariduse Tartu ülikoolis eesti ja soome-ugri keeleteaduse erialal. Magistri- ja doktoriõpingute ajal on Mariann töötanud ja õppinud ka Belgias ja Hollandis.

Mai Simson: „Igal ajal oma muusika
Mai Simson on koormeister ja dirigent. Ta lõpetas 2017. aastal Eesti muusika- ja teatriakadeemia magistrantuuri prof Tõnu Kaljuste dirigeerimisklassis ning 2018. aasta sügisest jätkas õpinguid samal erialal doktoriõppes.
Praegu töötab Mai Simson Eesti muusika- ja teatriakadeemias õppejõuna, Eesti rahvusringhäälingu segakoori juures dirigendina ning kammerkoori Voces Tallinn koormeistrina.

Dagni-Alice Viidu: „Lehmade loodud farm
Dagni-Alice Viidul on alati olnud soov loomi aidata. Ta lõpetas veterinaarmeditsiini eriala 2017. aastal, kuid jõudis peagi järeldusele, et saab loomade heaks rohkem ära teha, kui läheneb nende probleemidele süsteemselt. Seetõttu astus ta 2019. aastal veterinaarmeditsiini ja toiduteaduse erialal doktorantuuri ning töötab maaülikoolis nooremteadurina.
Ta uurimistöö käsitleb piimalehmade ja -vasikate suremust mõjutavate karjaüleste tegurite välja selgitamisest, selleks et pakkuda neile võimalikult pikka ja turvalist elu.

Allikas: Eesti Teaduste Akadeemia

Laeb infot...