Tallinna Tehnikaülikool

Reedel, 11. veebruaril toimub tänavuse loengukonkursi „Teadus 3 minutiga“ finaal-gala, kus 17 finalisti seast valitakse välja viis paremat. Võistlustules on ka TalTechi noored teadlased. 

TalTech´s main building

Tallinna Tehnikaülikooli esindavad konkursi finaalis materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi keemiliste kiletehnoloogiate teaduslabori doktorant-nooremteadur Robert Krautmann ja tarkvarateaduse instituudi küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskuse analüütik Tiia Sõmer.

Lisaks osaleb konkursil Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi doktorant-nooremteadur Leenu Reinsalu, kes õpib Tallinna Tehnikaülikooli doktorantuuris.

Galaüritusele eelnesid ülikoolide sisekonkursid ja koolitused esinemisoskuse treenimiseks. Samuti kirjutas iga finalist oma uurimustööst populaarteadusliku artikli, mis kõik ilmuvad Novaatori portaalis (viimased hiljemalt 10. veebruaril).

Robert Krautmann räägib oma videoloengus, kuidas tuleviku värkvõrgus võivad kaugtöötavad juhtmevabad nutisensorid kasutada pikaaegseks andmete seireks toiteallikana õhukesekilelisi päikesepatareisid, mida arendatakse Tallinna Tehnikaülikoolis (vt ka tema Novaatori portaalis ilmunud teadusuudist).

Tiia Sõmeri loengu teemaks on küberkuritegevuse põhjustatud kahju vähendamise võimalused. Nimelt aitab Tallinna Tehnikaülikoolis loodud mudel lahata küberpättide tegevusmustreid ja nii töötada välja meetmeid küberkuritegevusest tuleneva kahju vähendamiseks (vt teadusuudist).

Leenu Reinsalu teemaks on uued ravivõimalused vähiravis, et leevendada vähiravi kurnavaid kõrvaltoimeid (vt teadusuudist).

Otseülekannet saab vaadata veebi vahendusel 

Piduliku sündmuse otseülekannet saavad kõik huvilised jälgida akadeemia kodulehel, Facebooki lehel, Youtube'i kanalis või Novaatori portaalis.

Võistlejad peavad oma aastaid kestnud teadustööst rääkima asjalikult ja arusaadavalt vaid kolme minuti jooksul. Nagu on öelnud Eesti teaduste akadeemia president, loengute üks algatajaid ja eestvedajaid Tarmo Soomere, ei ole kolme minuti loengu pidamise mõte loengu pidamises või täpselt 180 sekundi kasutamises. „Mõte on hoopis mujal. Mõte on õppida, kuidas saada hakkama ebatavaliste ja vastutusrikaste olukordadega. Selliste olukordadega, kus on saatuse kiuste vaja oma positsioon sõnastada hästi lühidalt, selgelt ja täpselt.“

Finaalis osalevad doktorandid ja noorteadlased esindavad Eesti Keele Instituuti, Eesti Kunstiakadeemiat, Eesti Maaülikooli, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiat, Estonian Business School`i, Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituuti, Tallinna Tehnikaülikooli, Tallinna Ülikooli ja Tartu Ülikooli.

Sel aastal kuuluvad konkursi žüriisse teaduste akadeemia president Tarmo Soomere, riigikogu liige Annely Akkermann, perearst Karmen Joller, Eesti arhitektide liidu president Andro Mänd, näitleja ning teatri- ja filmilavastaja, akadeemik Elmo Nüganen, Õhtulehe ajakirjanik Anu Saagim ning kirjandusteadlane ja emeriitprofessor Rein Veidemann. Õhtut juhib Eesti rahvusringhäälingu kultuuritoimetuse juht Erle Loonurm.

Juba kuuendat korda toimuva konkursi koostööpartner on Eesti rahvusringhääling ning seda rahastab ELi Regionaalarengu fond Eesti teadusagentuuri Teame+ programmist.

Laeb infot...