Tänavusel noorte laulu- ja tantsupeol „Püha on maa“ osalevad ka TalTechi kultuurikollektiivid. Rahvatantsuansambel Kuljus, puhkpilliorkester ja kammerkoor on suureks peoks innukalt valmistunud, huvilisi on väga palju ja tööd on tehtud juba sügisest peale.

Rebeka Nipernado, Andreas Saluste ja Emily Joy Krohn | Fotod: erakogu

kuljuse meestantsijad proovisaalis

XIII noorte tantsupidu kannab pealkirja „Sillad“ ning jutustab noore inimese sirgumisest täiskasvanuks. Kuljuse töö tantsupeo nimel algas sügisel, kui ülikooli tulnud tudengitest sai kokku uus rühm. Jaanuaris toimunud I ülevaatus oli närvesööv, kuid hoolimata libedast põrandast õnnestus ettetantsimine väga hästi. Kuu aega hiljem toimus teine ülevaatus, mis läks kenasti, kui välja arvata kerge ehmatus: hetk enne algust öeldi, et meie oleme järjekorras esimesed ja et publik istub teises küljes, kui olime arvestanud. Kuid kohanesime kiiresti!

Meie rõõm oli piiritu, kui osutusime valituks 10 parima rühma hulka terves vabariigis, lisaks pakuti meile võimalust osaleda tantsupeo avatseremoonial. See on suur tunnustus! Lisaks tantsupeole oleme elevil ka rongkäigust, mille „peas“ kõnnib Tallinna Tehnikaülikooli rektoraat eesotsas rektor Tiit Landiga. Üheskoos hoiame ülikooli lippu kõrgel!

flöödid oprkestriproovis
Flöödid oprkestriproovis

Tehnikaülikooli puhkpilliorkestri jaoks laulupeo repertuaari õppimine ja eelproovid erilist stressi ei tekitanud, kuna lood on meie tavapärase repertuaariga võrreldes üsna lihtsad. Lisaks on TalTechi puhkpilliorkestril eelis: orkestri peadirigent Tarmo Kivisilla juhatab ühte lugu ka laulupeol.

Tallinna orkestrite ühisproovid toimusid TalTechi aulas, mis sai mängijatest lausa pungil täis. Meie mängijad tunnevad selle üle omamoodi uhkust – vähesed orkestrid saavad öelda, et ettemäng toimub nende jaoks nii-öelda koduväljakul.

Orkestrandid ootavad suvist pidu põnevusega, sest see on alati lõbus kogemus. Kõige rohkem ootavad pillimängijad aga laulu- ja tantsupeo rongkäiku, sest see on hetk, kus kõik Tehnikaülikooli kollektiivid marsivad just nende pilli järgi.

Kammerkoori jaoks oli laulupeo hõngu tunda juba umbes aasta tagasi, kui oli tarvis tähtedelt lugeda, mitu liiget kooriga uuel hooajal liitub, et tellida laulikuid. Laulupeo lõhn tuli tugevamalt ninna, kui nägime inimeste hulka koori sisseastumiskatsetel – uusi liikmeid tuli nii gümnaasiumidest, ülikooli rebaste seast kui ka niisama lauluhuviliste ridadest.

TalTechi Kammerkoor osales kahel eelproovil Tallinnas. Juba esimese akordiga oli noorust õhus tunda, koorid on hästi valmistunud ning laulupidu tuleb vägev. Ettelaulmisega teenis koor tulemuse „väga hea“ ja I kategooria koori tunnustuse.

Kinnistamaks aasta jooksul õpitut ning andmaks laulupeo huvilistele esimest maitset, korraldas kammerkoor 6. mail tehnikakoolide laulupeoteemalise kontserdi „Laulupeo rütmis“. Kontserdil osales Tallinna Tehnikaülikooli Kammerkoor, Tallinna Tehnikakõrgkooli Kammerkoor, Tallinna Tehnikaülikooli tantsuansambel Kuljus ning folkgrupp Savijalakesed. Seeläbi said lauljad näha tantsu näol kena vaatepilti, mida muidu lauluväljakul ei näe, ning tantsijad kuulda kauneid helisid, mida Kalevi staadionil üldiselt ei kosta.

Kohtumiseni laulu- ja tantsupeol!