Suurte unistustega inimene on võimsam kui see, kes teab palju fakte. Selline mõte on kirjas ülikooli spordiklubi saali seinal ja ma olen täiesti nõus. Ja nagu ütleb tänavustele ülikoolilõpetajatele Mari-Ly Klaats: unistustel ja võimetel ei ole piire!

Mari Öö Sarv, Mente et Manu peatoimetaja | Foto: Karl-Kristjan Nigesen

Artikkel ilmus juunis 2023 Mente et Manu lõpetajateteemalise erinumbri juhtkirjana.

Mari Öö Sarv

Ülikooli lõpetamine ei pruugi veel tähendada, et sa oled teistest targem, parem või osavam. Esiteks sellepärast, et tarkust, headust ja osavust saab õppida ja harjutada ka omal käel, ja teiseks sellepärast, et need ei ole just palju väärt, kui sa neid ei kasuta.

Päris kindlasti tähendab täna sulle antav lõpudiplom aga seda, et sa oled sihikindel inimene, kes suudab keskenduda, eesmärke seada ja alustatu lõpule viia. Ja see on midagi, mis maksab vahel rohkemgi kui raamatutarkused. Teadmised võivad tulla, minna ja muutuda ning neid saab alati juurde hankida või ümber õppida, sihikindlus ja suurelt unistamine on need, mis päriselt edasi viivad. Ning kui suurelt unistama hakkab sihikindel inimene, kelles on ka ülikoolihariduse jagu tarkust, headust ja osavust, siis alles hakkab asju juhtuma!

Ei usu? Ma olen täiesti kindel, et igal lõpetajal on ülikooliajast mõni kogemus, kus ta tegi midagi, millega ei uskunud hakkama saavat. See tunne tasub meeles hoida. Sellel, kes lööb käega ilma proovimata, ei tule kindlasti midagi välja, aga see, kes annab endale võimaluse, kas võidab või õpib sellest midagi. Kaotada pole võimalik. Ole see teine!

Palju õnne ja kõrget lendu kõigile lõpetajatele! Ärge peatuge, haarake võimalustest ja üllatage endid! Leidke alati järgmised unistused, uued asjad õppimiseks, uued sihid ja väljakutsed ning pange end proovile asjadega, millega te sisimas võib-olla ei usu, et hakkama saate. Mugavustsoonis naljalt imesid ei juhtu.