Eesti Mereakadeemias meretehnika ja väikelaevaehituse õppekava lõpetanud Mihhail Afanasjev liitus pärast kogemuse omandamist Eesti laevaehitusettevõtetes taas koduülikooli TalTechiga, seekord õppejõu ja programmijuhina.

Mihhail Afanasjev

Kas see on eriala inimesele, kes armastab merd ja võõraid maid, või inimesele, kellele meeldivad mootorid?

Inimesele, kellele meeldivad mõistatused. Laeva projekteerija seisab iga päev silmitsi ülesannetega, kus ühe osa vastusest peab kooliajast meelde tuletama, teise osa kellegi targema käest küsima ning kolmas osa tuleb ise välja mõelda. Neist viimane, omalooming, on loomulikult kõige nauditavam.

Kuidas digirevolutsioon seda eriala on mõjutanud?

Nagu igas muus tootva tööstuse harus, on digirevolutsioon teinud eksimused mitu korda odavamaks. Laevaehituses võib sadu asju valesti minna ja neid vältida on pea võimatu. Küll aga on võimalik ämbrid läbi kolistada laua peal ja arvuti taga, mitte tootmissaalis.

Räägi kõige põnevam asi, mis Sul oma erialases töös on ette tulnud.

Ühelt poolt teeb töö põnevaks reisimine: kliendid, materjalid, koostööpartnerid, teadmised tuleb kokku koguda igast ilmakaarest. Loomulikult on olnud põnev ka esimeste laevakatsetustega merele kaasa minna, vastvalminud laev pakub projekteerijale palju äratundmisrõõmu.

Üks lõbus tõik, mida Sa enne sel erialal õppimist ei teadnud.

Tuleb välja, et patrull-laevale kogemata traktoritooli paigaldamine on levinud viga.

Meretehnika ja väikelaevaehituse õpe on sinu võimalus saada meretehnika inseneriks, kes valdab meretehnika ja laevaehituse tehnoloogiaid ja materjale ning tunneb tootearendust ja tootmist meretööstuses. Väikelaev on kuni 24-meetrine laev – õpingutes käsitletakse nii lõbusõidualuseid kui ka suuri ja võimekaid töölaevu, mida kasutatakse piirivalves, päästetöödel, avamererajatiste teenindamisel ja paljudes teistes nõudlikes ülesannetes. Need pole sugugi puidust käsitööpaadid – ei, meie väikelaevad on keerukat tehnoloogiat kasutavad metall- või komposiitalused! Õpingute käigus on võimalik saada nii väikelaevajuhi väljaõpe kui ka purjetamise põhioskused, nii on paljud tudengid ka ise väikelaevade aktiivsed kasutajad. https://www.taltech.ee/meretehnika