Indrek Koppel on loodusteaduskonna keemia ja biotehnoloogia instituuti neurokeemia nooremprofessor alates 01.04.2023.

Palun tutvusta ennast.

Minu uurimisteemaks on ajurakkude omavahelised interaktsioonid. Aju uurimisel on seni põhiline tähelepanu koondunud neuronitele, mis on närvisüsteemis kiiret infoedastust toimetavad rakud. Lisaks neuronitele koosneb aju ka teistest spetsialiseerunud rakkudest, mis koonduvad üldnimetuse “gliia” alla. Just viimastel aastakümnetel on hakatud mõistma gliiarakkude olulisust närvisüsteemi füsioloogias ja haigustes. Meid huvitab, kuidas erinevad rakutüübid omavahel suhtlevad. Selleks kasutame ja arendame molekulaarseid meetodeid erinevate rakutüüpide aktiveerimiseks ja analüüsimiseks.

Indrek Koppel
Foto: Indrek Koppel

Millistest Sinu kogemustest ja teadmistest professoriametis kasu on?

Olen magistrantuurist peale tegelenud molekulaarse neurobioloogiaga, aga töötanud nii Eestis kui välismaal - doktoritöö tegin TTÜs ja seejärel olin järeldoktorantuuris Iisraelis Weizmanni Instituudis. Lisaks erialateadmistele olen saanud päris palju koostöökogemust, mida loodan edasi anda.

Mida tahad Tehnikaülikooli professorina korda saata?

Kohalikul tasandil on eesmärgiks on arendada molekulaarset neuroteadust Eestis, parandada Taltechi võrgustumist sellel erialal ja anda oma teadmisi edasi järgmisele põlvkonnale. Rahvusvahelisel tasemel loodan panustada paremasse arusaamisse sellest, kuidas töötab aju, ülikeeruline ja tänini küllalt mõistatusliku uurimisobjekt. Kitsamalt võttes loodan parandada arusaamist gliiarakkude ülesannetest.

Üks üllatus uuel positsioonil?

Suuri üllatusi ei ole selle aja jooksul olnud. Üldisemalt ei väsi mind üllatamast, kui kaua kestab Eestis talv ja kui toredad on mu kolleegid.