Tallinna Tehnikaülikool

30. juulil soovitasid peaminister Jüri Ratas, välisminister Urmas Reinsalu  ja majandus- ja taristuminister Taavi Aas koroonaviiruse kasvu tõttu reisimisest hoiduda.

"Me oleme sellega silmitsi, et maailmas ja paljudes Euroopa riikides on viirus kasvu faasis. Sellega seoses on kindlasti oluline korrata üle igasuguse reisimise hoiatust, mis on endiselt Eesti riigis kehtiv," ütles välisminister Urmas Reinsalu. "Praegu on see viirus rahvusvaheliselt kasvufaasis, järelikult nakatunud inimeste arvust lähtudes tõenäosus nakatuda kasvab," lisas Reinsalu.

Reinsalu märkis, et välisministeeriumi tungiv hoiatus on vältida igasugust reisimist, välja arvatud nendesse Euroopa riikidesse, kus hiljutine nakkumuskordaja on 100 000 inimese kohta kahe nädala jooksul alla 16.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium lähtub sihtriikide otselendude lubamisel ja keelamisel teiste riikide haigestumise määrast, mis peab liini avamiseks olema 25 või vähem inimest 100 000 elaniku kohta viimase 14 päeva jooksul. Sihtriikide epidemioloogilise olukorra vaatab ministeerium üle regulaarselt ning avab või piirab lennuliinide avamist vastavalt viiruse levikule.

"See risk täna lennupileteid planeerides mingisse maailma riiki on kahesuunaline. Üks suund on see, et see otselend võidakse Eesti riigi poolt peatada ja teine on terviserisk, et on suurem oht nakatuda ja ka sihtriik võib oma täiendavaid piiranguid seada," rääkis Reinsalu.

Reinsalu tõi näiteks viirusepuhangu Hispaanias, kust naasmisel peavad kõik olema kaks nädalat eneseisolatsioonis.

Neljapäevase seisuga tuleb kaks nädalat eneseisolatsioonis olla veel naastes Rootsist, Luksemburgist, Rumeeniast, Bulgaariast, Andorrast, Portugalist, Horvaatiast, Belgiast, Monacost ja Tšehhist. Reinsalu sõnul võib see riikide arv kasvada.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas (KE) kutsus üles kõiki sel aastal Eestis puhkama. "Numbrid näitavad, et riskid reisides kasvavad. Risk sattuda ebamugavasse olukorda või sattuda ebamugavasse olukorda seoses sellega, et riigid kehtestavad uusi reegleid või jääda haigeks on kasvamas," sõnas Aas.

Peaminister Jüri Ratas ütles, et viirus ei ole kuhugi kadunud ja viimase pooleteise kuu seisu vaadates saab täheldada viiruse tõusu kogu maailmas. "See näitab kõik seda kui habras see on," sõnas Ratas.

Ratas noomis ka neid, kes eneseisolatsiooni nõudest kinni ei pea. "Hoolimata sellest, et on kohustus olla 14 päeva eneseisolatsioonis, käiakse erinevates lõbustusasutustes, keskustes, kus on palju rahvast. Täna oli info, et Tartus võis olla kokkupuude üle 40 inimesega. See näitab seda, et ei ole mitte mingit vastutustunnet," ütles Ratas.

"Kui keegi unustab ära, et see vastutus ei ole tema enese ees, vaid tema perekonna ees, tema lähikondsete ees, ka nende ees, kellega ta kokku puutub ja sageli võivad need olla temast palju vanemad inimesed, kes võivad olla riskigrupis," lisas Ratas.

Uudise allikas ERRi portaal 30. juuli 2020.

Laeb infot...