25 põhjust, miks valida teaduskarjäär

Kas tahaksid teada, mis on doktorikraadi eelised tööturul ja kuidas see su karjääri võib edendada? Ehk oled juba doktorikraadi omandamas, aga vajad suunamist ja tuge?

Doktorikooli karjäärikonverents

Tallinna Tehnikaülikooli doktorantide konverentsi ettekannetest jäi kõlama palju mõtteid ja ütlusi, mis peaks julgustama nii noori kui ka natuke vanemaid õppijaid teaduskarjäärile mõtlema.

1. „Eesti riik on seda tugevam, mida rohkem on meil doktorikraadiga inimesi.“
  2. „Doktorikraadiga inimesed elavad kauem ja tervemana – eriti käib see meeste kohta.“
  3. „Aju töötab ja hoiab sind vormis. Sinu ümber on targad inimesed, mis mõjub hästi.“
  4. „Doktorikraadiga inimesed teenivad rohkem.“
  5. „Huntkriimsilmsus ei tee teaduses paha. Ärge häbenege oma hobisid, see võib tuua teile teadlasena järgmise töökoha.“
  6. „Doktorantuuri ajal avastasin, et endine range professor on ikkagi ka inimene – sealjuures väga tark, huvitav ja mitmekülgne.“
  7. „Oma doktoritöö kirjutasin ühe käega, teises käes oli laps.“
  8. „Juhendaja valimine on sama oluline kui abikaasa valimine.“
  9. „Kui on võimalik enne proovida potentsiaalse juhendajaga koostööd, siis kasutage seda ja vaadake, kuidas sujub.“
  10. „Isegi kui tahate teha akadeemilist karjääri, peaks teil olema valmis mõeldud mingi muu tagavaravariant.“
  11. „Doktorantuuri ei saa teha täiskohaga töö kõrvalt.“
  12. „Mina olin see, kes tegi doktorantuuri täiskohaga töö kõrvalt.“
  13. „Teaduskarjäär ei tähenda enam töötamist ainult ülikoolis – üha rohkem on prakadeemikuid: st töötatakse korraga nii ülikoolis kui ka väljaspool ülikooli.“
  14. „Doktorikraadi saanutest valib Eestis täielikult akadeemilise karjääri 60%, kombineeritud ehk prakadeemiku karjääri ca 30% ja ülejäänud eelistavad mitteakadeemilist karjääri.“
  15. „Doktorandid ei ole tingimata noored inimesed ja see trend süveneb. Nooremad doktorandid ja doktorikraadi kaitsjad on reaalteadustes, kus iga kolmas jõuab kraadini enne 30. eluaastat.“
  16. „Kõige hilisemas eas kaitstakse doktorikraadi humanitaar- ja sotsiaalteadustes.“
  17. „Vanimad doktorikraadi kaitsjad maailmas on olnud üle 80-aastased.“
  18. „Kui bakalaureuse- või magistrikraad annab sulle analüüsioskuse ja kriitilise mõtlemise, siis doktorikraad muudab sind loovinimeseks.“
  19.  „Suur pluss on akadeemiline vabadus, millest mujal töötades ei saa või osata unistadagi. Puudub kellast kellani töötamise kohustus, tööaega saab vabalt sättida, samas pakub töö igapäevaselt palju elamusi, pidevat enesetäiendamist, uusi kohtumisi, kaugete riikide kolleegidest saavad mõttekaaslased ja sõbrad, kelleta hiljem elu ette ei kujuta.“
  20. „Ma ei kujuta enam ette, et töötaksin kella 9st 17ni.“
  21. „Doktorikraadiga õppejõud naljalt töötuks ei jää. Isegi majanduslanguste ajal, kui mujal kärbitakse personali, on doktorikraadiga inimeste seas sama näitaja väga madal.“
  22. „Julgen kinnitada, et õppejõu töö on üsna turvaline.“
  23. „Kui on kaks võrdset kandidaati, annab doktorikraad eelise ka äris.“
  24. „Doktorikraadi saamine ei ole lillepidu, aga ei ole ka kannatuste rada.“
  25. „Doktorikraad annab vabaduse ja avardab võimalusi. Selle kraadi saamine võib olla su elu üks õnnelikumaid momente.“

Eesti doktorikooli karjäärikonverents "Doktorikraadiga uutesse kõrgustesse!" on neljapäeval, 16. mail Tallinna Tehnikaülikoolis (Ehitajate tee 5, Tallinn). Karjäärikonverentsil osalevad kõik Eesti ülikoolid.