Tallinna Tehnikaülikool ja Kaitseministeerium kutsuvad kõiki 14-25 aastaseid häkkereid registreeruma detsembrikuus toimuvale suurimale Eesti küberkaitse noorte talentide võistlusele KüberNaaskel. Võistluse süžee viib meid aastasse 2007, kui toimus Pronksiöö, mil Tallinnas toimusid ulatuslikud tänavarahutused ning küberrünnakutega prooviti rivist välja lüüa Eesti riigiasutuste arvutivõrke ja e-teenuseid.

TalTech ja Kaitseministeerium kutsuvad 14-25-aastaseid häkkereid kübertalentide võistlusele.

Võistluse peategelane on Kaitseliidu Küberkaitseüksuse salajane abiline, kes kutsutakse Pronksiööl eksperdina appi nii riigile kui ka eraettevõtjatele, et hoida üleval vajalikud teenused, paigata serverid ja leida pahalased, kes on süsteemides sees. Eesmärk on aidata lahendada ära kõik mured, mida talendi lauale veeretatakse, kaitstes sellega Eesti riiki – Eesti e-riiki.

Võistluse korraldaja, tehnikaülikooli küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskuse vanemteaduri Birgy Lorenzi sõnul on Eesti valmis simulatsioonina läbi mängima ajaloos toimunut. „Ka noored peavad mõistma, et internet on tegelikkuses habras, kui me seda ei hoolda ning infosõda meie ümber vajab tarka tarbijat, kes suudaks eristada tõde valest, sest muidu muutume ise trollideks,“ leidis Lorenz.

Ta märkis, et täna loevad noored sündmuste kohta Wikipeediast ja ei mõista, kuidas selline asi sai toimuda. „Eestis või Euroopas küll ei puhkenud sõda, kuid meie ühtsus pandi samamoodi proovile ning seetõttu peame nendest asjadest noortega rääkima ja neid läbi mängima, et sellised asjad enam ei korduks. Birgy Lorenzi meelest on aeg küsida - kuidas oleksid sina need kübersituatsioonid lahendanud või kas meil on noorte tänaste kübrturvalisuse oskuste baasil võimalik luua turvalisem infoühiskond?

Võistluse eelvoor toimub 2.-3.12.2022 ja põhivoor 10.12.2022.

Auhinnad: KüberNaaskli karikas kolmele parimale, kutse õppima TalTechi, osalemine KüberLaagris Eestis ja Norras ja üllatusauhinnad.

Kui soovid tulla ettevõtmist toetama, siis võta ühendust birgy.lorenz@taltech.ee

Registreeru võistlusele kuni 27.11.2022

Toetaja: Kaitseministeerium