PYNT õpikogukonna aastat kokkuvõttev kohtumine leidis aset 15. detsembril 2022 TalTech IT Kolledžis. Kohtumise raames toimusid didaktika töötoad ja robotieksperimendid. Üritusele lisasid rahvusvahelist kaalu teadusdelegatsioonid Jyväskylä Ülikoolist Soomest ja Eindhoveni Tehnikaülikoolist Hollandist.

PYNT ehk Present Yet Not There on Tallinna Tehnikaülikooli Creativity Matters IT didaktika uurimisgrupi poolt täidetava õppearendusprojekti koondnimi. Õppearendusprojekti raames viidi 2022. aasta juunis ja augustis läbi seminarid, kus alustati PYNT kogukonna loomisega, tutvustati kaugosalusroboteid (telepresence robots) ja analüüsiti, millised võimalused on nende kasutamiseks õppetöös. Sügissemestril piloteeriti kaugosalusrobotite kasutamist Tallinna Tehnikaülikooli IT Kolledži, Tartu Kolledži, Eesti Mereakadeemia ja Tallinna Ülikooli õppetöös.

Piloteerimise tulemusel on teada saadud, et nii õppejõud kui ka üliõpilased saavad õppetöös püstitatud eesmärgid suurel määral saavutatud sõltumata robotite tehnilistest piirangutest. 2023. aastal on plaanis jätkata juba didaktiliste stsenaariumite loomise, robotite tehnilise täiustamise ja robotite tavapärasesse õppetöösse toomisega.

PYNT õpikogukonna kohtumiste tulemusel on 2022. aastal valminud mitmed teadusartiklid, millega saab tutvuda siin: https://cm.taltech.ee/publications

Kas suhtlemine kaugosalusroboti vahendusel muudab inimese käitumist?
Detsembris toimunud kohtumise eksperimendiks oli lavastatud suhtlusolukord, kus kaugosalusroboti vahendusel ruumis viibiv inimene pidi lähenema päriselt ruumis olevale kolleegile ja ta õhtusöögile kutsuma. Selle situatsiooni raames tuli hoida sotsiaalset distantsi ja silmsidet, jagada roboti ekraanile infot ja olema ise valmis paberilt teksti lugema. Kõik need olukorrad on tüüpilised kõrghariduse õppetöös toimuvad interaktsiooni olukorrad, kus roboti juhtijal läheb vaja nii oskusi kui ka kannatlikust. Lisaks selgitati kolme robotimudeli hulgast välja oma lemmikud. Eksperimendi kokkuvõtteid saab peagi lugeda uurimisgrupi veebist.

Kui Sul on soov PYNT kogukonnaga liituda, kirjuta palun Janika Leostele: Janika.Leoste@taltech.ee

Lisainfo uurimisgrupi kohta leiad veebist: https://cm.taltech.ee/

Fotode autor: Piret Räni