Tallinna Tehnikaülikool ja Saare Arenduskeskus alustasid koostööd selle nimel, et huviharidus Saaremaal võiks jätkuda koroonakriisist ja nakatumisnumbrite tõusust hoolimata. Arenduskeskus toetab talvevaheaja eelsel nädalal TalTechi online-töötubasid neljas Saaremaa koolis: Aste ja Salme põhikoolis, Leisi Koolis ja Orissaare gümnaasiumis. Osalevad ligi 130 kolmandate kuni kümnendate klasside õpilast.

Salme Põhikool

TalTechi tehnolooogiakooli neljas online-töötoas osalemiseks pole vaja muud kui arvutit ja internetiühendust. Vaatamata sellele, et nii õpilased kui õpetajad võivad veebikeskkondadest distantsõppe tõttu tüdinud olla, on loodud töötoad põnevad ja praktilised. Näiteks Arduino simulatsiooni töötoas saavad õpilased ehitada valgusfoori, kasutades virtuaalkeskkonnas asetsevaid LED-lampe ja muid tööriistu/klotse, mis näevad välja täpselt sellised nagu nende käegakatsutavad analoogid päriselus.

TalTechi avatud ülikooli juhataja Hanno Tombergi sõnul on oluline, et kooliõpilastele mõeldud tehnoloogiakooli kursused jõuavad ka väljapoole Tallinnat. „Mul on hea meel, et projektijuhid tulid sellise algatusega välja ja saame Saaremaa õpilastele pakkuda vaheldusrikast õpikogemust,“ lausus ta.

TalTech Tehnoloogiakooli juhi Kädi Kallau sõnul tuleks otsida võimalusi, kuidas kriis meile kasulik võiks olla. „Inimesed hakkavad pisut teisiti mõtlema, oma online-töötubadega tõestame, et kui soovime, siis saame ka koroonapandeemia ajal õpilastele tehnikaalast tegevust pakkuda,“ ütles ta.

„TalTechi veebi teel pakutavad töötoad arendavad noortes ettevõtlikkust ja tõstavad huvi tehnoloogia valdkonna vastu. Ennekõike on eesmärk tutvustada tehnoloogiavaldkonna võimaluste mitmekesisust ning seeläbi anda noortele võimalus seostada koolis õpitavad ainealased teadmised päriseluga. Sellisest teadmisest võib nii mõnelgi noorel tekkida mõte, mida edasi õppima minna ning milline võiks olla tema tuleviku professioon,“ rääkis Saare Arenduskeskuse ettevõtluskonsultant Triin Arva.

TalTechi tehnoloogiakool pakub erinevas vanuses kooliõpilastele aastaringselt erinevaid tehnika- ja insenerivaldkonna töötube, laagreid ja koolitusi. Lisaks olemasolevatele tegutsetakse selle nimel, et online-töötubade ning kursuste valik lähikuudel ja -aastatel veelgi laieneb, sest kestev tervisekriis saadab meid ilmselt veel mitu aastat.

Saare Arenduskeskus kuulub maakondlike arenduskeskuste võrgustikku (MAK), kuhu kuuluvad kõigis maakondades paiknevad organisatsioonid, mis pakuvad tasuta nõustamisteenust alustavatele ja tegutsevatele ettevõtetele, kohalikele omavalitsustele, alustavatele ja tegutsevatele mittetulundusühingutele ja sihtasutustele. Tegemist on suurima üle-eestilise nõustamisvõrgustikuga.

Veebitöötoad toimuvad PATEE (Piirkondlikud algatused tööhõive ja ettevõtlikkuse edendamiseks) projekti raames ning Euroopa Regionaalarengu Fondi toel.