8. mail toimub TalTechi korraldatav Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaad (Nordic-Baltic Physics Olympiad, NBPhO). Tegemist on Eesti, Soome, Läti ja Rootsi ühise füüsikavõistlusega gümnasistidele. Teist aastat toimub võistlus onlines. Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaadi tulemuste põhjal komplekteeritakse riiklikud meeskonnad suurtele rahvusvahelistele olümpiaadidele, nagu Euroopa füüsikaolümpiaad (EuPhO) ja rahvusvaheline füüsikaolümpiaad (IPhO).

2003. aastal esmakordselt toimunud võistlus kandis esialgu nime Eesti-Soome füüsikaolümpiaad ning on kasvanud kahe riigi koostööst rahvusvaheliseks olümpiaadiks.

Koos eestlaste, soomlaste, lätlaste ja rootslastega on sel aastal võistlemas gümnasiste Moldavast, Poolast, Rumeeniast, Venemaalt, Saudia-Araabiast ja Serbiast. Kokku on Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaadil umbes 120 osalejat.

Eksami- ja olümpiaadikooli olümpiaadiõppe peaspetsialist Päivo Simson: „Võistlus on mõeldud ettevalmistusena Rahvusvaheliseks füüsikaolümpiaadiks ja meeskondade komplekteerimiseks ning ülesanded on rahvusvahelise füüsikaolümpiaadi stiilis ja raskusastmega. Viie tunni jooksul tuleb osalejatel lahendada keerukaid ülesandeid ja probleeme mitmest vaatenurgast lähtuvalt. Varasematel aastatel on eestlased näidanud väga häid teadmisi füüsikast ning jõudnud kolme parima hulka.“

Eestist pärit osalejatele tagab osalemine ja tulemuse saavutamine Põhja- ja Baltimaade füüsikaolümpiaadil eritingimustel sisseastumise ja õppekoha Tallinna Tehnikaülikoolis.

Alates 2020. aastast korraldab olümpiaadi Tallinna Tehnikaülikooli eksami- ja olümpiaadikool. Täpsem info olümpiaadi kodulehel https://nbpho.ee/