TalTech Virumaa Kolledži Põlevkivi kompetentsikeskuse kütuste tehnoloogia teadus- ja katselabori töötajad töötasid välja uue meetodi väävli sisalduse vähendamiseks põlevkiviõlis.

Tallinna Tehnikaülikoolile on välja antud uus patent "Meetod väävli vähendamiseks põlevkiviõlis ja põlevkiviõlifraktsioonides" (EE 05858). Leiutise autorid: Mihhail Fomitšov, Dmitri Suštšik, Olga Pihl.

PKK_uus_patent

Antud leiutise (EE 05858) puhul põlevkivitoorõli ja põlevkiviõlifraktsioonidest väävli vähendamiseks kasutatakse Ca-d sisaldavaid adsorbente koos aktiivse metalliga (Fe, Mg, Al, Zn), mis aitab efektiivsemalt väävlit eemaldada või siduda adsorbendiosakestega. Protsessi käigus toimub lisaks väävli sidumisele adsorbendi osakestega ja metalliga ka õli füüsikalis-keemiliste omaduste (viskoossus, tihedus) parandamine. Leiutis kuulub põlevkiviõli tööstuse valdkonda.

Info patendi väljaandmise kohta on avaldatud Eesti Patendilehe juulikuu numbris 7/2023, leiutiskirjeldus on avaldatud Eesti Patendiameti  leiutiste andmebaasis ja Espacenet andmebaasis.

Lähem info  Olga Pihl, laborijuhataja

olga.pihl@taltech.ee