TalTechi majandusteaduskonna avaliku halduse ja riigiteaduste bakalaureuseõppekava särav tudeng Heleene Lippmaa räägib lähemalt oma õppekavast, ülikoolist ja tulevikuplaanidest.

Miks otsustasid just tehnikaülikooli ja selle õppekava kasuks?

Ma ei tulnud tehnikaülikooli otse gümnaasiumist. Tahtsin väga välismaale ja nii otsustasingi minna USAsse rahvusvahelisi suhteid õppima. Olin seal poolteist aastat, kui mõistsin, et Eestist saan sama kvaliteetse hariduse tasuta. Mulle tundus, et USA kõrghariduse hinna ja kvaliteedi suhe ei ole paigas. Kuna olen Tallinnast pärit, siis otsustasin pärast kodumaale naasmist siia jääda. Valisin TalTechi, kuna mu vanavanemad on siin nii õppinud kui õpetanud. Vanaisa Endel Lippmaa oli silmapaistev teadlane füüsika valdkonnas ja vanaema Helle Lippmaa keemia dotsent.

Mul oli huvi avaliku sektori ja poliitika vastu ja nii leidsingi selle õppekava. Õppekava kirjelduses olid välja toodud märksõnad, nagu suured ühiskondlikud väljakutsed, valitsemine ja innovatsioon, mis mind kõik kõnetasid. Mulle meeldib oma õppekava laiapõhjalisus: omandad baasteadmised majandusest, organisatsiooniteooriast ja sellest, kuidas riik töötab. Me õpime poliitikakujundamise protsessi st kuidas eri valdkondi arendada. Need teadmised tulevad igal alal kasuks. Kui baasteadmised on olemas, siis magistrantuuris saab minna juba valdkonnaspetsiifiliseks, näiteks jätkata õpinguid hariduse, diplomaatia või keskkonnaarengu vallas.

Mida on see eriala Sulle andnud?

See on toonud minu idealistlikku maailmanägemusse realistlikku vaadet st kuidas leida reaalne tee muudatuste elluviimiseks. Palju on õppeaineid, kus saab keskenduda end huvitavale valdkonnale. Kuna mulle on väga südamelähedane hariduse valdkond, siis olen palju analüüsinud hariduspoliitikat. Olen saanud liita oma hingesoovi sellega, mida teen.

Millised on Sinu tulevikuplaanid?

Ühinesin just Noored Kooli programmiga. Lähen uuest aastast kooli õpetajaks: nii saan kaks aastat näha haridusmaastikku rohujuure tasandil. Tulevikus tahan kindlasti ka magistrikraadi omandada. Suure tõenäosusega valin majandusteaduskonna magistriõppekava „Avaliku sektori juhtimine ja innovatsioon“.

Kuidas näeb välja Sinu õppekava praktika?

Meil on erialapraktika, kus saab viis nädalat töötada mõnes avaliku sektori organisatsioonis omal valikul. Praktikakoht tuleb endal otsida. Majandusteaduskonna üliõpilaskogul on palju kontakte ettevõtete ja avaliku sektori organisatsioonidega, kus on võimalik käia töövarjuks. Mina käisin töövarjuks Nõmme linnaosavalitsuses ja läbisin samas ka praktika. Mulle meeldis seal nii väga, et uurisin kohe, kas nad võtaksid mu praktikale. Praktikakoha leidmiseks tuleb ise aktiivne olla. Sellest kevadest on majandusteaduskonnal olemas ka praktikaportaal, kust võib sobivaid pakkumisi leida.

Kus on Sinu õppekava lõpetajal võimalik tulevikus töötada?

Kui on soov avalikus sektoris töötada, siis see õppekava annab head baasteadmised, kuid kindlasti tuleks magistrantuuris edasi õppida, kui on eesmärk töötada näiteks ministeeriumis poliitikakujundajana.  Paljud lähevad pärast bakalaureusekraadi omandamist samas instituudis otse magistrantuuri edasi.

Millisele inimesele võiks avaliku halduse ja riigiteaduste õppekava sobida?

See inimene peaks olema hingelt maailmaparandaja. Kasuks tuleb avatud meel ja sügav huvi selle vastu, mis Eestis ja maailmas toimub. Koostöövõime on väga oluline, kuna õppetöö käigus on palju grupitöid ja arutelusid. Pigem sobib see eriala humanitaarsete huvidega inimestele, sest palju on lugemist ja analüüsimist. Puhtalt reaalainete inimesel võib raskeks minna.

Milline on tehnikaülikooli tudengielu?

Tudengielu TalTechis on väga võimas  ̶  igaüks leiab sobiva organisatsiooni, kuhu panustada. Igal teaduskonnal on oma üliõpilaskogu, lisaks teised tudengiorganisatsioonid, kultuuriklubi, filmiklubi, spordiga seotud grupid. See ülikool pakub nii palju erinevaid võimalusi. Küsimus on vaid võimaluste ärakasutamises, nii et võta viimast!

Millised on Sinu soovitused tulevastele sisseastujatele?

heleene lippmaa

TalTechi majandusteaduskonna bakalaureuseõppekavad:

• ärindus
  • rahvusvaheline ärikorraldus*
  • rakenduslik majandusteadus
  • avalik haldus ja riigiteadused
  • õigusteadus*

*ingliskeelne õppekava

Vastuvõtt TalTechi majandusteaduskonda on avatud ja kestab kuni 07. juuli 2020 kell 12.00!
Esita avaldus SAIS-is!

Lähem info