Tallinna Tehnikaülikool

Droonide, helikopterite, satelliitide ja suurandmete abil elektriliinide seiret automatiseeriv Eesti tehnoloogiaettevõte Hepta Airborne teatas, et on kaasanud 2 miljonit eurot. Ettevõtet juhib TalTechi vilistlane Henri Klemmer. 

Hepra Airborne

Hoolimata targa võrgu ajastust tehakse tuhandete kilomeetrite pikkuste elektrivõrkude tehnilise seisukorra analüüsi kogu maailmas endiselt jalgsi. 365 päeval aastas alustavad liinitöötajad vapralt oma tööpäeva kõrgendatud riskiga elektrivõrkude kaitsevööndis järgmist liinikilomeetrit läbides ja võrgust defekte otsides. Seda kõike selleks, et elekter ei katkeks ja kodudes lambid põleksid. Eesti tehnoloogiaettevõte Hepta Airborne automatiseerib kogu eelpool kirjeldatud tülika protsessi masinõppe abil, viies selle keskeltläbi kaks korda kiiremaks ja odavamaks. Eile teatas Hepta Airborne, et on kaasanud kaks miljonit eurot välisturgudele laienemiseks. 

Uute investorite ringi lisandusid juhtinvestor SpeedUp Group ja EIT InnoEnergy. Varasematest investoritest osalesid Contrarian Ventures, Expansion Capital, Thorgate Ventures ja Markku Jääskeläinen.

Hepta Airborne automatiseerib elektriliinide analüüsi – masinõppe abil suurandmeid töötlev uBird tarkvara kogub andmed kokku droonidelt, helikopteritelt ja satelliitidelt.

Hepta tegevjuhi Henri Klemmeri sõnul suurendavad nende lahendused defektide tuvastamise täpsust tavapäraste meetoditega võrreldes enam kui 33%. „Meie tarkvara tuvastab märgatavalt rohkem vigu. uBird suudab 250 km elektriliinide andmed viie minutiga lõpptulemuseks analüüsida. Ühel inseneril kulub sama mahu töötlemiseks tänaste meetoditega 30 päeva. Mõnikord oleme saavutanud 400% suurema täpsuse, leides ühe elektriliini kohta sadu rikkeid rohkem, kui seda suudetakse tavapärastel meetoditel,” selgitas Klemmer.

Elektrikatkestused on samuti probleem, millele energiaettevõtted proovivad leida kiiremat ja tõhusamat lahendust. Hepta droonid suudavad iseseisvalt lennata tugevate tuulte ja sademetega, sh ka öösel. Kuna elektriliine on keskmisel võrguettevõttel kümneid tuhandeid kilomeetreid, on teine Hepta droonide suur eelis nende võime püsida koos vajalike sensoritega õhus kuni kolm tundi. 

Ettevõtte pikaajalised plaanid on digitaalsete kaksikute loomine meid ümbritseva kolmedimensioonilise maailma kohta. „Aastal 2021 lisame enda tarkvara mudelitesse uusi infokihte. Hakkame ennustama tulevikustsenaariume, sealhulgas võimalikke õnnetusi,“ ütles Klemmer. „Meie teekond viib digitaalsete kaksikute loomiseni mitmes tööstusharus – elektri-, gaasi-, raudtee-, telekommunikatsiooni- ja teistes sektorites. Peagi elame maailmas, kus on võimalik kohe välja selgitada iga meid ümbritseva kolmemõõtmelise vara tehniline seisukord ja selle muutus ajas.“

Bartek Gola, SpeedUp Energy Innovationi juhtivpartneri sõnul näeb SpeedUp ette, et lähiaastatel kasvab nõudlus elektriliinide kontrolli automatiseerimise järele ning Hepta plaanib olla selle tõusva turu liider. „Kui inimesed räägivad ülemineku perioodist energia sektoris, siis arvatakse, et see kehtib peamiselt taastuvenergia kohta. See on muidugi õige, kuid see pole ainus üleminek. Lisaks uutele tootmismeetoditele toimub energiaäris märkimisväärne digitaliseerimine. Maailmas on 100 miljonit kilomeetrit elektriliine ja 97% neist kontrollitakse käsitsi, nii et digitaliseerimise võidukäiguks on ruumi tohutult! Hea meel on tõdeda, et Hepta võimekus selles on suur – nad suudavad automatiseerida elektriliinide kontrollimise ja masinõppel põhineva andmeanalüüsi protsessi,“ ütles Gola.                                                          

Łukasz Skarka, InnoEnergy Kesk-Euroopa investeeringute juhi sõnul on Hepta loonud infrastruktuuri seireks innovaatilise ja jätkusuutliku droonide abil ellu viidava tehnoloogia. „Tuginedes oma põhjalikele turu- ja kliendiuuringutele, usume, et Hepta Airborne’i tehnoloogiliste ja ärilahenduste järele on Euroopas ja mujal maailmas suur vajadus,“ ütles ta.

Hepta tegevjuht Henri Klemmer nõustub, et investeering koos suurepärase kontaktvõrgustikuga annab Heptale võimaluse siseneda veelgi jõulisemalt Euroopa riikide turule, võimaldades Heptal tõsta elektrivõrkude monitoorimise efektiivsust sihtriikides üle kümne korra.

Tabavalt võtab teema kokku Thorgate grupi juhtivpartner Raido Pikkar: „Üks omadus, mis eristab edukaid ettevõtjaid teistest, on meelekindlus. Teine on abi küsimine, kui see on vajalik. Mul on hea meel olla pardal investorina, aga ka Henri kauaaegse mentorina,” ütles Pikkar.

Tehnopoli Startup Inkubaatoris ja Euroopa kosmoseagentuuri äriinkubaatoris tegutsenud Eesti tehnoloogiaettevõte Hepta Airborne tegeleb elektriliinide seire automatiseerimisega droonide, helikopterite, satelliitide ja suurandmete analüüsi abil. Ettevõte asutasid aastal 2017 Henri Klemmer, Siim Maripuu ja Siim Heering.

Masinõppe protsesse kaasav tarkvara uBird leiab defektid ja võimalikud riskid, vältimaks tulevasi katkestusi ning säästes kulusid ja aega. Ettevõtte arendatud droonid püsivad õhus mitu tundi, pidades sealjuures vastu karmidele ilmastikutingimustele. Lisateenusteks on kiirreageerimine tormikahjustustele reaalajas info edastusega. Heptas töötab 35 inimest ning tegevus toimub Eestis, Saksamaal, Portugalis, Soomes ja Ukrainas.

Laeb infot...