TEADLASTE ÖÖL KATSETAME AJALUGU.

ERF

Neljapäeval, 29. septembril Teadlaste öö raamesteeme TTÜ Kuressaare Kolledži katsebasseinis mudelkatseid Salme viikingilaevale.

Katsetega hindame 8. sajandi laevade meresõiduomadusi:

• kui kiiresti tolleaegsed laevad sõitsid,
  • kui vastupidavad need olid Läänemere lainetes,
  • kui stabiilsed olid laevad meresõidul.
  • Seega TEADLASTE ÖÖ raames ulatab ajalugu käe tehnoloogiale ja vastupidi.

Katsetame ajaloolise laeva mudeli Läänemere piirkonna moodsaimas katsebasseinis. Tule vaata kuidas andmed üle 1000 aasta vanuse laeva mudelilt jooksevad otse arvutisse.

Lisaks saab teha katsed miniatuurses, portatiivses katsebasseinis – mõõtu võtavad erinevat tüüpi laevakered, ka viikingilaev.

Kui soovid oma mudelit ka katsetada, võta oma kuni 20 cm pikkune laevukene kaasa.

Õhtu kava: •

• 16:00 – 17:00 Salme laeva mudelkatsed
  • 16:00 – 17:00 Minibasseini katsed
  • 17:00 Seminar Salme laeva ainetel: 1) Salme laevaleid laevaarheoloogia vaatevinklist, Vello Mäss, laevaarheoloog, Eesti Meremuuseum; 2) Salme laevamudel ja selle katsed, Andrei Petrov, TTÜ Kuressaare Kolledž; 3) Mida laevast leitud luud kõnelevad, Raili Allmäe, Tallinna Ülikool
  • 18:30 – 19:00 Salme laeva mudelkatsed jätkuvad
  • 18:30 – 19:00 Minibasseini katsed

Katsed toimuvad TTÜ Kuressaare kolledži väikelaevaehituse kompetentsikeskuses aadressiga Tallinna 19, Kuressaare.