2021. aastal pakub TalTech Teadlaste Öö festivalil võimalust programmeerida, koos keemikutega valmistada toidus olevaid molekule, puhastada vett ja palju muud põnevat. Tegevusi ja külastamise võimalusi on nii Tallinnas kui Kohtla-Järvel.

Teadlaste öö TalTechis 2018

21.09

Laborisse külla! Green Bite

Green Bite on esimene Eesti ettevõtte, mis toodab putukatest toitu. Räägime, kuidas putukatest toitu valmistatakse, miks seda vaja on ja maitseme ka ise putukatest valmistatud toite.

Asukoht: TalTechi Loodusteaduste maja (Akadeemia tee 15, Tallinn)

22.09

Kellaviietee teadlasega

Kuidas nanoosakestega viiruste vastu võidelda? Mida teeb haiglarobot? Kas nutikad pinnakatted saavad olla viirusevastased? Tule ja kuula, kuidas Eesti teadlased koroonaviiruasega seotud probleeme lahendavad ja arutle tassikese tee kõrval kaasa. Arutelus osalevad ka mitmed TalTechi teadlased.

Asukoht: PROTO avastustehas (Peetri 10, Tallinn)

Neuroteadlane Allan Hermann Pooli lühiettekanne "Motivatsioonide anatoomia ja tahtelise käitumise kontroll ajus"

Neuroteadlane Allan Hermann Pool räägib populaarteaduslikus võtmes kust ja kuidas me oleme leidmas meie käitumist igapäevaselt juhtivaid aju keskuseid ning kuidas arenevad inseneritehnoloogilised lahendused võimaldavad neid protsesse otse ajus kontrollida.

Asukoht: Tallinna Tehnikaülikooli muuseumi näitustesaal (Akadeemia tee 1, raamatukogu I korrusel, fuajee peauksest paremale)

Kersti Veskimets, Tallinna Reaalkooli bioloogia õpetaja „Isaduse muutumine evolutsiooni tuules“

Otsime vastust küsimustele: Millal ja miks tekkisid isad? Miks osadel loomadel, sealhulgas ka inimestel, on inimesed hoolikad lastekasvatajad, teistel aga mitte?

Asukoht: Tallinna Tehnikaülikooli muuseumi näitustesaal (Akadeemia tee 1, raamatukogu I korrusel, fuajee peauksest paremale)

Eesti Loodusmuuseumi rändnäituse "Isad ja pojad" pidulik avamine

Näitus "Isad ja pojad" tõstab tähelepanu alla isad looma- ja taimeriigis, nende seotuse oma järeltulijatega, sugupõlvede kestmise ja liikide tuleviku. Isahoolele looduses on väga vähe tähelepanu pööratud ning isade olulisust üldiselt pigem alahinnatud, ometigi on see liigi jätkamise seisukohalt eluoluline. Näitusele on välja otsitud säravad näited Eesti liikidest, mis tõestavad, et isahoolt esineb paljudes loomarühmades. Tallinna Tehnikaülikooli muuseum kostitab külalisi suupistete ja jookidega.

Asukoht: Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna hoone fuajee (Akadeemia tee 3)

23.09

Kes on parim ettevõtja? Mängime ringmajanduse strateegiamängu

Interaktiivses töötoas räägime ressursside kasutamisest, ringmajandusest ja jätkusuutlikust ettevõtlusest. Väikses võistlusmomendis selgub seltskonna parim ettevõtja!

Töötoad TalTech toiduteaduse ja -tehnoloogia laborites

Igal täistunnil toimuvad töötoad "Toidu sensoorne analüüs – kas ainul maitsmine?" ja "Piim kui parim toit lastele“.

Asukoht: TalTechi Loodusteaduste maja (Akadeemia tee 15, Tallinn)

24.09

Laborisse külla! Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudi keskkonnatoksikoloogia labor

Uudista laborit ja katseta töötuba "Mesi -> TMR", kas sina oskad eristada päris- ja tehismett.

Asukoht: Keemilise ja bioloogilise füüsika instituut (Akadeemia tee 23, Tallinn)

Maapõu Minecraftis

Igal täistunnil toimuvad erinevad töötoad maapõue, maavarade ja mineraalide tutvustamise kohta. Teeme katseid ja räägime maavarade rollist meie igapäeva elus ning mängime Minecrafti!

Matatalab töötoad

Töötoad MatataLab jalgpall ja MatataLab väljak. Mõlemas töötoas programmeeritakse ilma arvutita.

Äriidee arendamine

Äriidee arendamise töötoas saavad osalejad aimu, millega tuleb arvestada idee esmasel analüüsimisel. Arutleme, mis on ettevõtlus ja ettevõtlikkus, vaatame üle millised pädevused peavad olema ettevõtlikul inimesel. Tutvume ärimudeli loogikaga ja väärtuspakkumisega. Läbi tehakse ka lõbus ja õpetlik meeskonnatöö.

Asukoht: TalTech Majandusmaja (Akadeemia tee 3, Tallinn, ruum SOC-213)

Töötoad TalTechis

Osa saab võtta erinevatest põnevatest töötubadest:

• Toit = Keemia
  • Parim kütus? Parim kütus inimesele?
  • Kulumiskindlad materjalid ja kulumiskatsetused
  • Jäätise töötuba
  • Mikroobid meie toidus
  • Hämmastav (bio)keemia toidus
  • Maavarade kokaraamat

Asukoht: Tallinna Tehnikaülikooli erinevad hooned (Mustamägi, Tallinn).

Teadlaste Öö TalTechi Virumaa kolledžis

Põnevad tegevused ja eksperimendid töötubades ning teadusteatris. Teaduskohvik teemal "Puhas toit. Vee ja pinnase puhastamine“, mis on nähtav ka veebiülekandena. Töötubade valikus on:

• Kuidas puhastada vett?
  • DNA eraldamine banaanist ja süljest
  • Piimast plastik
  • Toidupakend aitab õppida eesti keelt
  • Prügi sorteerimine päästab maailma
  • Teadusseiklus poes

Asukoht: TalTech Virumaa kolledž (Järveküla tee 75, Kohtla-Järve)

Toiduteemaline töötuba Tamme gümnaasiumis

TalTech teeb Tartu Tamme gümnaasiumise toidu analüüsi töötoa. Lisainfo

Asukoht: Tamme gümnaasium (Nooruse 9, Tartu)

Kõikides töötubades osalemiseks on vajalik eelregistreeruda.

Rohkem infot töötubade ja asukohtade kohta on Teadlaste Öö festivali kodulehel: www.teadlasteoo.ee