Tallinnast pärit 23aastane Eesti Mereakadeemia neljanda kursuse tudeng Tiia Kaare tõi 2020. aasta lõpul bodyfitnessi võistlustelt koju palju säravaid medaleid, nende seas juunioride maailmameistrivõistluste hõbe ja Euroopa Meistrivõistluste kuldmedal ning täiskasvanute arvestuses maailmameistritiitel. Mainekate võistluste vahel õnnestus Tiial noppida ka Eesti meistritiitel ning tulla Hispaanias Arnold Classic Europe võistlustel pikkuskategoorias kuni 158 cm kolmandale kohale. Silmapaistvate tulemuste eest tunnustas Tiiat ka Eesti Kulturismi ja Fitnessi Liit, valides neiu eelmise aasta parimaks naissportlaseks, parimaks bodyfitnessi naissportlaseks ja bodyfitnessi juuniorsportlaseks.

Kristi Treffner | Foto: EastLabs ja erakogu

Mis ajendas Sind Mereakadeemiasse õppima tulema?

Peale gümnaasiumi lõpetamist ei teadnud ma, mida edasi teha, ning otsisin võimalusi, kuhu minna edasi õppima. Mereakadeemiast leidsin sellise huvitava eriala nagu laevajuhtimine ja otsustasin proovida. Laevajuhtimine tundus põnev ja mitmekülgne amet, midagi erilisemat.

vormitseremoonia Baltic Queeni sillal

Kas Sinu varasem elu on ka kuidagi merendusega seotud?

Ei ole, küll aga on mulle väikesest peale meeldinud meri, lihtsalt mere ääres olemine ja laevaga sõitmine.

Kuidas õpingud siiani läinud on?

Siiamaani on läinud hästi. Loodan, et ka lõpueksamid sujuvad ilusti.

Laevajuhid peavad läbima pika praktika – kus enda oma tegid?

Praktika tegin siinsamas kodu lähedal, kuna valmistusin parajasti võistlusteks. Seetõttu ei saanud kuhugi kaugemale proovima minna. Vajasin kindlat kohta, kus on treenimiseks korralik jõusaal.

Kuidas jõudsid teise oma elus olulise teema, bodyfitnessi juurde?

Olin juba päris pikalt jõusaalis käinud ja otsustasin proovida. Hakkasin täpselt toitumist jälgima ja spetsiaalselt trenni tegema. Seni olen end proovile pannud amatööride seas. Sain küll maailmameistri tiitlivõidu puhul ka pro kaardi, kuid kuna olen viimast aastat juunioride arvestuses, siis oli veel vara seda kaarti vastu võtta.

Kuidas on läinud üliõpilase ja sportlase elu sobitamine?

See on läinud üllatavalt hästi, õnneks on meil koolis väga mõistlikud õppejõud. Olen saanud kõik enda tegemata jäänud asjad võistluste vahel ära teha. Paljud õppejõud on ka õnne soovinud ja võistlustele kaasa elanud, mis on väga tore.

Mis on kõige suuremad kompromissid, mida on teha tulnud?

Sa pead pühendama kogu oma aja võistlusteks valmistumisele, terve elu peab käima selle järgi. Mingit pidu ega patustamist ei saa sellel ajal lubada, lihtsalt eladki ainult võistluse nimel ja jätad kõik teised asjad tagaplaanile.

Võistlusgraafik oli aasta lõpus tihe, kas võistluste vormis püsimine on lihtsam või sportlase jaoks just suuremat pingutust nõudev?

Eks dieet ole raske, ükskõik, kas pead kaalu langetama või siis seda väga vähese rasvaprotsendiga kaalu hoidma. Päris dieedi lõpus enne Arnold Classicut sain küll natuke rohkem süüa, kuna vorm oli juba olemas ja maailmameistritiitel käes.

Milline Sinu treeningnädal tavaliselt välja näeb?

Ma käin jõusaalis viis korda nädalas ja kahel vabal päeval teen lisaks kardiot. Mul on neli erineva lihasgrupi trenni.

Kui palju erineb võistlusteks treenimine tavapärasest režiimist?

Enne võistlusi teen ma tavaliselt rohkem kardiot, ega muus osas väga ei erinegi. Raskused lähevad ka ühel hetkel natuke alla, kuna defitsiit on suur ja keha ei jaksa enam nii kõvasti pingutada. Samas ei tohi raskuseid väga palju vähendada, muidu hakkab lihas kaduma.

Kui suur osa treeningute juures on toitumisel?

Toitumine on number üks! Toit peab olema grammi pealt paigas, muidu ei saavuta midagi. Enne võistlusi kaalun kõik oma ampsud üle, panen kirja ning arvutan kalorid ja makrotoitained. Võistlustevälisel ajal ma nii täpne ei ole, aga ikkagi jälgin, mida ma söön ja kui palju.

Kas ja milliseid toidulisandeid peab hea vormi saavutamiseks tarbima?

Ega otseselt tegelikult midagi juurde ei olegi vaja võtta, kui toitumine on paigas. Sportlased võiksid oma keha küll natuke vitamiinidega toetada, kuna toidust päris kõike kätte ei saa. Mina näiteks võtan multivitamiini ja C-vitamiini ning trennis kasutan kreatiini.

Kui tihti võib tasakaalustatud toitumise puhul ette tulla isusid ebatervislike valikute järele? Mida siis teed?

Eks vahel ikka tekib isu. Dieedi ajal pole midagi teha, lihtsalt mõtled oma eesmärkide peale ja kui väga sa neid saavutada tahad. Võistlustevälisel ajal mul seda väga tihti ette ei tule, kuna söön iga 3–4 tunni tagant korralikku toitu. Ja isegi kui vahel tuleb, siis mõistlikus koguses ei tee see midagi.

Kui enne võistlusi on eriti range dieet, siis kuidas õpingutele keskendumine sel ajal läheb?

Päris dieedi lõpus läheb see keskendumine raskeks jah, aga midagi pole teha. Tuleb eriti kõvasti pingutada.

Noppisid 2020. aastal võistlustelt parimad tiitlid – palju õnne! Millise motivatsiooni ja plaaniga edasi lähed?

Aitäh! Plaan on sügisel uuesti maailmameistriks tulla. Hetkel puhkan, teen trenni, et vormi sügiseks paremaks lihvida, ja keskendun kooli lõpetamisele. Puhkamine ja trenni tegemine ei kõla vist enamikule tegevustena, mida saaks koos teha, aga minu puhul on see nii.

Kuidas edaspidi mereharidust ja sportlasekarjääri ühendad?

Nende kahe ühendamine pole kõige kergem, aga kui midagi väga tahta, siis on see võimalik. Tuleb leida kompromiss.

Aitäh! Soovime Sulle edu lõpueksamiteks ja jõudu uutel sportlikel väljakutsetel!

Tiia Kaare, meister Eestis ja maailmas

Eesti Meistrivõistlused bikiinifitnessis – pronksmedal / Tartu (EE), nov 2019

IFBB* Juunioride MM bodyfitnessis – neljas koht / Budapest (HU), nov 2019

IFBB Juunioride EM bodyfitnessis – kuldmedal / Santa Susanna (ES), sept 2020