10. oktoobril 2023 korraldasid Tehnopoli Saturni ruumides ärikorralduse instituudi jätkusuutliku väärtusahela valdkonna liikmed koolituse "Propel Your Business to Global Success". Erasmus+ projekti LEAD raames toimuv koolitus oli suunatud Eesti idufirmade ja väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete (VKEd) rahvusvahelise kasvu toetamiseks.

TalTech & EPConsulting Pilot Training Event in Estonia
Evelyn Soidla, Patrick Gerber

Kogenud juhtimiskoolitaja Evelyn Soidla (EP Consulting) ja ärinõustaja Patrick Gerberi (EP Consulting) juhendamisel anti seminaril osalejatele praktilisi teadmisi ja tõhusaid strateegiaid. Lõppeesmärk oli tagada, et ettevõtted suudavad välisturgudele laienemise keerukuses enesekindlalt ja täpselt orienteeruda.

Töötoa alguses tutvustasid Evelyn ja Patrick LEAD-projekti aluspõhimõtteid. Osalejate eesmärkidest kujunes elav pilt - alates soovist pääseda Euroopa ja Lõuna-Ameerika turgudele, kuni tehniliste probleemidega toimetulekuni või lihtsalt laiema kasvustrateegia väljatöötamiseni.

Põhjalikumalt uuriti Greineri mudelit, mis on ettevõtete kasvufaaside mõistmiseks ülioluline kontseptsioon. Osalejad arutlesid aktiivselt ja said teada, millisesse faasi nende ettevõtted kuuluvad. Töötoas õpiti eelkõige seda, et tegelikud stsenaariumid erinevad sageli teoreetilistest mudelitest, mis tähendab, et ettevõte võib samaaegselt läbida mitu kasvufaasi.

Teemasse süvenedes oli osalejatel võimalus analüüsida erinevaid juhtumiuuringuid, osaleda interaktiivsetes aruteludes ja mõelda oma konkreetsete probleemide üle. Tulemuseks olid praktilised teadmised kasvuprobleemide lahendamise kohta, kohandatud tagasiside ja kohaldatavad strateegiad edu saavutamiseks.

Töötoas osalenute iseloomustused rõhutavad selle muutvat mõju:

• Isegi kui ettevõte on piisavalt küps, võib ta ikkagi silmitsi seista idufirmadega sarnaste probleemidega.
  • Kriisiga kokkupuutumine on kasvu loomulik osa, see näitab vaid, mis tuleb järgmiseks.
  • Greineri raamistik pakub selgust, sillutades teed struktureeritud kasvule.

Kokkuvõttes oli seminar "Propel Your Business to Global Success" kahtlemata kasulik ja edukas. Erinevate Eesti ettevõtete 19 eestvedajat lahkusid ürituselt uuenenud vaatenurga ja selge plaaniga oma ettevõtte järgmisteks sammudeks.

Et tagada jätkuv toetus ja huvi, laiendatakse kutseid eelseisvatele töötubadele ja kohtumistele personaalselt, sest akadeemilise teooria ja praktilise rakendamise ühendamise eesmärk on jätkuvalt esmatähtis.

Päringute esitamiseks LEAD-projekti või tulevaste töötubade kohta annab infot Tarmo Tuisk tarmo.tuisk@taltech.ee või Vera Gerasimova vera.gerasimova@taltech.ee.

LEAD MSE project - LEarning And Development for Micro and Small Enterprises