Alanud on ülikeeruliste ülesannetega füüsikavõistlus „Physics Cup – TalTech 2021“ gümnasistidele ja tudengitele, millele saab registreeruda kuni võistluse lõpuni. Võistlus on saavutanud ülemaailmse tuntuse tänu oma väga keerulistele ülesannetele.

Rahvusvahelisel Physics Cupil hästi osalemine tagab eritingimustel sisseastumise ja õppekoha Tallinna Tehnikaülikoolis.

Võistlus kestab kokku viis kuud ning selle aja jooksul tuleb osalejatel lahendada viis ülesannet. TalTechi füüsikaprofessor Jaan Kalda rõhutas: „Kindlasti on Physics Cup raskem nii Aasia, Euroopa kui ka rahvusvahelisest füüsikaolümpiaadist. Paljud võistlejad on soovinud, et võistlusel oleks vähemalt paar nii rasket ülesannet, et selle kallal saaks mitu nädalat tööd teha. Oleme püüdnud, et see nii ka tõesti oleks.”

Iga kuu avaldatakse physicscup.ee lehel uus ülesanne ning igal nädalal antakse lahenduse jaoks üks vihje.

Võistlus toimub juba seitsmendat korda ning sellel on osalenud maailma parimad nutikad noored füüsikud, kellest on tänaseks saanud näiteks Cambridge’i, MITi ja CalTechi üliõpilased.

Tehnikaülikooli olümpiaadiõppe peaspetsialist Päivo Simsoni sõnul on üllatav, kui erinevaid lahendusi on samale probleemile leitud. Näiteks jättis talle kustumatu mulje 2017. aasta võistlusel osalenud Kaarel Hänni elegantne ning kompaktne lahendus elektrilisest vastasmõjust laenguta ketta ning punktlaengu vahel: „See oli täis niivõrd kavalaid lihtsustusi, millest oleks õppida kõigil tegevteadlastel,“ kinnitas Simson.

Kiiremad lahendajad saavad vastuste eest rohkem punkte. „Kui võrrelda teiste rahvusvaheliste füüsikaolümpiaadidega, siis on ülesanded palju lühema formuleeringuga ja võistlejale jäetakse täielik loominguline vabadus lahendustee välja töötamisel. See ülesannete stiil on võrdlemisi sarnane Euroopa füüsikaolümpiaadile, kuid Physics Cup’i ülesanded on märgatavalt raskemad. Peamine väljakutse on selliste ülesannete väljamõtlemine, mis lahenduvad,“ sõnas Jaan Kalda.

Jaan Kalda lisas: „Võistluse korraldamine sai alguse mõnevõrra juhuslikult. 2012. aastal oli Eesti korraldada rahvusvaheline füüsikaolümpiaad ning otsustasime asja elavdada online-formaadis soojendusvõistlusega. Formaat meeldis osavõtjatele ja seetõttu otsustasime seda vastavalt võimalustele edaspidigi korraldada.“

Füüsikavõistlusest võtab tänase seisuga osa üle 800 õpilase ja tudengi, kokku 68 erinevast riigist, näiteks Eestist, Soomest, Rootsist, Saksamaalt, Jaapanist, Mehhikost, Malaisiast, Indiast, Ameerika Ühendriikidest.

Rohkem infot ülesannete, lahenduste ja reeglite kohta leiab Physics Cupi kodulehelt www.physicscup.ee