Mente et Manu Tudengielu rubriigist leiab intervjuu kolme tudengiakvitistiga, keda tudengkonna 99. sünnipäeva puhul aumärkidega tunnustati.

TalTechi üliõpilaskond tähistas 27. septembril oma 99. sünnipäeva. Kõige pidulikum osa sünnipäevast oli kindlasti tudengkonna teenetemärkide jagamine. Teenetemärgid on üliõpilaskonna kõrgeimad autasud tunnustamaks väljapaistvaid isikuid, kes on panustanud üliõpilaskonna hüvanguks ja kelle tegevus on olnud suure positiivse mõjuga.

Tekst: Robert Hein | Foto: Kaidi Kaupo

Teenetemärke antakse välja kolmes kategoorias: pronksmärk ehk missioonimärk, hõbedane teenetemärk ja kuldne teenetemärk. Sel aastal tunnustati pronksmärgiga kaheksat inimest: Kadri Toomast, Doris Abe, Karl Sachris, Triin Siim, Helene Lumi, Silver Puulmann, Elina-Emilie Leht ning Virgo Vellend. Hõbemärgi kandmise õigus on nüüdsest Martin Ploomil ning Valeriu Ciocanil. Palju õnne kõigile tunnustuse saajatele!

Kolm teenetemärkide kavaleri, pronksmärgiga tunnustatud Triin Siim ja Silver Puulmann ning hõbemärgi saanud Martin Ploom jagasid ka oma mõtteid seoses saadud aumärgiga.

Kui suur oli üllatus, kui said teada, et oled üks tudengkonna teenetemärkide laureaatidest?

Silver Puulmann: Üllatus oli väga suur. Tantsuansamblis Kuljus on minu arvates väga palju inimesi, kes sellist tunnustust väärt on, seega oli see minu jaoks väga suur au, kui sain teada, et olen märgile nomineeritud.

Triin Siim: Olen väga liigutatud, et minu tegemisi on märgatud ja otsustati mind sellise autasuga tunnustada. Aitäh!

Martin Ploom: Üllatus oli muidugi suur. Tean, et Tallinna Tehnikaülikoolis jõutakse ühe aasta jooksul tudengite poolt palju erinevaid suuri ja ägedaid projekte ellu viia ning mul on hea meel, et ka tudengivormel on nende seas oma tegemistega silma paistnud.

Mis võisid olla need tegurid, mis viisid sinnamaale, et sind sel aastal peeti tudengkonna teenetemärgi vääriliseks? Mida pead ise oma suurimaks õnnestumiseks TalTechi tudengiaktivismis?

Silver: Viimastel aastatel olen koos tublide abilistega kirjutanud päris palju projekte, tänu millele on Kuljus käinud välisreisidel ning saanud erinevaid toetuseid ürituste korraldamiseks. Aga üksi tehes ei oleks päris kindlasti nii palju edukaid projekte olnud. Tahan tänada Andreas Jürimäed, Kaidi Kaidmet, Kristin Parvet ja Robert Heina, kes on mulle nende projektide kirjutamisel abiks olnud. Lisaks projektidele olen kuuest Kuljuses veedetud aastast neli olnud rühmavanem.

Triin: Aastate jooksul olen aktiivselt kaasa löönud viies TalTechi organisatsioonis. Kultuuriklubis olen olnud mitmete projektitiimide meeskonnas ning tegutsenud mitmes valdkonnas. Samamoodi olen olnud aktiivne liige TalTechi Filmiklubis ja andnud oma panuse ka Tehnikaülikooli Kammerkooris. Ise pean olulisimateks oma tegemisi Tallinna Tehnikaülikooli loodusteaduskonna üliõpilaskogus (LÜK) ja üliõpilasesinduses. LÜKis tegutsesin volikogu eesistujana, mis hõlmas ka juhatuse kohustuste ülevõtmist ühel keerukamal perioodil. Kõige pikemalt tegutsesin üliõpilasesinduse ürituste koordinaatorina, kus vedasin eest suuremaid projekte. Lisaks kuulusin 2018/19. õppeaastal esinduskogu koosseisu.

Martin: Millegi algatamine ei ole üldse nii raske kui paistab. Keeruliseks teeb asja see, kuidas enda algatatud projekti käimas hoida. Tundub, et sain sellega hakkama, sest tiim jätkab tööga ka uuel hooajal, kui mind ega peainseneri enam tiimis ei ole. Oma suurimaks õnnestumiseks pean isejuhtiva vormeli tiimi kokku saamist ja nendega koos arenemist terve aasta jooksul. On tore näha, kuidas esmakursuslastest on aastaga kasvanud tudengid, kes on õppimise ja kogemuste nimel nõus mugavustsoonist välja minema.

Millisena jääd meenutama TalTechi tudengielu?

Silver: TalTechi tudengielu on maru! Minu esimesel aastal mainis eelnädalal üks BESTi kuuluv tudeng, et tema toakaaslane on väga paljudes organisatsioonides, aga selle tõttu rabeleb tohutult ega saa ühtegi neist täielikult nautida. Kuigi kõik organisatsioonid on väga vinged, tundub mulle, et tema jutus oli tõesti iva. Panustades põhjalikult ühes organisatsioonis, saad sealt ka väga palju vastu. Aga üks on kindel – lahedad inimesed on neis kõigis ja igal juhul tasub mõnda neist proovida, eriti rahvatantsu.

Triin: TalTech on üks ägedamaid ülikoole Eestis just oma tudengielu poolest. Pean tunnistama, et praegugi on keeruline sellest täielikult eemale hoida ning satun ikka aeg-ajalt ülikooli, et tudengielu tegemistega kursis olla ja mõnes kohas isegi kampa lüüa. TalTechi tudengielu jään meenutama ühe võimsa kogemusena, millest peaksid kõik tudengid osa saama.

Martin: Taltechi õppetöövälistes tegevustes osaledes olen endale kasvatanud sellise tutvusringkonna ja teadmistepagasi, mida ma mujalt ei oleks saanud. Jään seda meenutama kui kirevat, kiiret ja võimalusterohket. ■