Tallinna Tehnikaülikool

Riskiinvestorid ühendavad jõud Eesti ja Põhjamaade tippülikoolidega, et aidata innovatsioonil ja süvatehnoloogial põhinevatel ideedel jõuda kiiremini lõpptarbijateni.

Põhjamaade riskiinvestorid käivitavad koostöös Tallinna Tehnikaülikooli, Tartu Ülikooli, Aalto Ülikooli, Läti Ülikooli ja Riia Tehnikaülikooliga süvatehnoloogia tõhusamaks kommertsialiseerimiseks unikaalse kiirenduspäeva Science Base Camp. Kiirenduspäeva eesmärk on luua sild investorite ja tulevikutehnoloogia ettevõtete vahele, et aidata teadusmahukatel tiimidel kiiremini lõpptarbijani jõuda.

Registreerumise tähtaeg on juba 1. veebruar 2021! Seega ära lase seda suurepärast võimalust käest ning kandideeri kohe SIIN. Ürituse leiad ka Facebookist.

Koostöö eestvedajaks on tehnoloogiaettevõtetesse investeeriv riskikapitalifond Superangel, mille asutajateks on tuntud ettevõtjad ja investorid Veljo Otsason, Rain Rannu ja Marek Kiisa. Superangeli kaasasutaja Veljo Otsasoni sõnul on koostöö mainekate ülikoolidega teadlik samm järgmiste maailmamuutvate algatuste tuvastamiseks: “Eesti ja Põhjamaade ülikoolid ja teadusasutused on tuntud innovatsiooni ja uuenduslikkuse poolest. Meie ühine eesmärk on, et ka pikema arendustsükliga teaduspõhised lahendused saaksid investoritelt tuge ja sisukamat tagasisidet kui “liiga vara meie jaoks”.”

“Teaduspõhistel süvatehnoloogia ettevõtetel võib turule jõudmine võtta kuni kümme aastat. Pika arendusaja lühendamiseks ning turustatava toote loomiseks on oluline varakult protsessi kaasata potentsiaalseid kliente ning valdkonna võtmeisikuid,” selgitas Otsason. Science Base Camp´i teeb tema sõnul haruldaseks tugev mentorite kogu ettevõtjatest, investoritest ning ekspertidest, kes mõtlevad päeva jooksul meeskondadega koos välja võimalusi toote potentsiaali tõestamiseks ning tootearenduse kiirendamiseks. Praktikas on sisuline tagasiside aidanud teadustiimidel hoida kokku aastaid arendusaega ja tõsta märkimisväärselt kasutajate valmisolekut toodet osta. Õppimist soodustab ka projekti raames avanev riikide- ja ülikoolidevaheline platvorm, kus ühe ülikooli teadustiimil tekib võimalus õppida teise ülikooli meeskondadelt, kes on mõnes valdkonnas sammu võrra ees, ning saada tagasisidet ja luua kontakte rahvusvahelise ekspertide ja mentorite kogukonnaga.

Tallinna Tehnikaülikooli ettevõtlusprorektor Sven Illingu sõnul on mentorpäeva korraldamine väga hea algatus, mis toetab igati TalTechi eesmärki viia teadustulemused ühiskonda läbi hargettevõtete. “Eesti on kasvanud suurepäraseks tarkvara-idufirmade kasvulavaks. Loodan, et astume oma ökosüsteemiga järgmise sammu ja meil tekivad mentorid ja investorid, kes on võimelised toetama teaduspõhiseid tehnoloogiafirmasid.“ Illing lisas, et tehnikaülikool on avatud koostööks nii Eesti kui välisinvestoritega.

Tartu Ülikooli hargettevõtete programmi juht ja ettevõtluse nõustaja Aivar Pere tõi välja, et TÜ on viimase kahe aasta jooksul intensiivistanud oluliselt tegevusi, mis aitavad teadustiimidel teha esimesed sammud turu suunal. “TÜ eksperimentaalarenduse fond sai loodud just sel eesmärgil, et tippteadusest saaks teha paar järgmist sammu uute toodete ja teenuste suunal,” kommenteeris Pere. “Kui me kombineerime selle TÜ hargettevõtete (spin-off-ettevõtete) programmiga, saamegi väga teadusmahukad turu suunal liikuvad idufirmad, kes hädasti vajavad edasi liikumiseks ka investorite abi,” lisas ta.

Kiirenduspäeva potentsiaali nägi Superangel peale oktoobris korraldatud ülemaailmset 72-tunnist häkatoni, kuhu tuli kohale ka kaks süvatehnoloogia ettevõtet Tartu ning Aalto ülikoolist - LightCode Photonics ja Port6. Tootearenduse asemel keskenduti kolme päeva jooksul turult tagasiside saamisele läbi kliendivestluste ning ettevõtte ülesehitamise küsimustele. Kolmepäevane intensiivne koostöö viis ka mitme investeeringuni.  “See on selge näide, kui suure muutuse võib sisukas tagasiside ettevõtjatelt, investoritelt ning tipptasemel mentoritelt tulevikutehnoloogia ettevõtetele tuua,” lisas Otsason.

Superangeli investeerimisfondi kasvujuht Kalev Kaarna leiab, et oluline on aru saada teadusmahuka toote arenduse eripäradest: ”Teadusmahukaid tooteid ei saa päevaga ümber teha ja intellektuaalomandi kaitsmiseks ei saa suurfirmast kliendile alati kõigest rääkida. Kiirenduspäeva üheks sihiks on jagada teadustiimidele oskusi, kuidas nendele piirangutele vaatamata tagasisidet koguda, konkurentidest kiiremini areneda ja investoritele tõestada toote turupotentsiaali enne müügiga alustamist.”

Science Base Campi oodatakse 12 ambitsioonikat idee-faasis või juba olemasoleva lahendusega tiimi, kes soovivad tagasisidet investoritelt, kaasata investeeringut ja kiirendada turule sisenemise protsessi. Tegemist on esimese taolise algatusega Baltikumis ja Põhjamaades, kuhu tulevikus plaanitakse kaasata rohkem partnereid nii ülikoolide kui investorite näol.

Kiirenduspäevast võtavad osa ka teised nimekad riskiinvestorid nagu Baltikumi fond Practica Capital, Superhero Capital, süvatehnoloogiasse investeerivad riskikapitalifondid Nordic Ninja, Maki VC ja Voima Ventures, ning mitmed äriinglid, sealhulgas Sten Tamkivi, Taavi Kotka ja Martin Villig.

Laeb infot...