Aasta algusest on TalTechi (tenuuri)professorkond täienenud hulga uute inimestega. Päris uute hulgas on ka vanu tuttavaid, kes nüüdsest tenuuris panustamas. Uurisime lähemalt, kes nad on ja millest mõtlevad.

Riina Aav on Keemia ja biotehnoloogia instituudis analüütilise keemia professor.

Esimene tööpäev tenuuris: 1. jaanuar 2020

Picture of Riina Aav

Palun tutvustage ennast.

Olen Tallinna Tehnikaülikooliga olnud seotud sisuliselt kogu oma profesioonaalse elu ja soovin väga, et heal tasemel õpe ja teadustöö meie ülikoolis oleks elujõuline. Õpetan nii bakalaureuse-, magistri- kui ka doktoritaseme üliõpilasi ning olen olnud korduvalt kutsutud lugema tuumamagnetresonants spektroskoopia kursust ka väljaspool Eestit. Arvan, et heal tänapäevasel tasemel õpet suudavad korraldada just teadustöös tegevad ülikooli töötajad. Minu supramolekulaarse keemia uurimisgrupp tegeleb preagu mehhanokeemia, uute molekulaarsete mahutite sünteesi ning nano-suuruses keemiliste sensorite välja töötamisega. Juhin oma rühma 2013. aastast ja tundub, et areng keemiateadustes on just juhitavate multi-molekulaarsete süsteemide alal praegu väga kiire.

Millistest Teie varasema töö- ja teadlaselu kogemustest ja teadmistest tenuuris kasu on?

Arvan, et ülikool vajab inimesi, kes suudavad Eesti üliõpilasteni viia maailmateaduses toimuvaid arenguid ja sellest tulenevaid teadmisi ning mulle tundub, et olen seda ka eelnevalt püüdnud teha.

Mida tahate tenuuriprofessorina korda saata?

Analüütilise keemia tenuuriprofessoriks nimetas rektor mind 2018. aasta lõpus, nii et sisuliselt töö tenuuriprofessorina juba käib. Mida ma tahaks siin ülikoolis korda saata? Olen meie ülikooli patrioot ja ma väga tahaksin, et siin oleks võimalik teha väga heal tasemel keemiateadust ja et ka meie antav keemiaharidus oleks hea. See on võimalik ainult siis, kui meil on tööl kriitiline mass ja eri vanuses keemiateadlasi ja -õppejõude. Olen kindel, et heade üliõpilaste ja kolleegide olemasolul suudab mu teadusgrupp ka maailmateadusesse panustada.

Üks üllatus, mis uuel positsioonil on olnud?

Positsioonist tulenevaid üllatusi pole olnud.