Tallinna Tehnikaülikool

Inseneriteaduskonna Üliõpilaskogu

Inseneriteaduskonna Üliõpilaskogu (INSÜK) moodustavad aktiivsed ja teotahtelised inseneriteaduskonna tudengid, kelle tegemised ei piirdu vaid õppetööga.

Meie põhiülesanne on olla inseneritudengite häälekandjaks ülikoolis ja väljaspool. Oleme võtnud omale südameasjaks, et teaduskonnas antav haridus oleks mitmekesine ja kvaliteetne. Teeme tihedalt koostööd nii suuremate kui väiksemate erialaettevõtete ja -liitudega, korraldame hariduslikke ja seiklusrohkeid väljasõite üle Euroopa ning mitmesuguseid suurüritusi.

Inseneriteaduskonna Üliõpilaskogu on õige koht, kui soovid anda panuse Inseneriteaduskonna õppekvaliteedile või proovida kätt ürituste korraldamisega.

Tegeleme kõigi inseneriteaduskonna tudengite küsimustega.

Inseneriteaduskonna Üliõpilaskoguloodi 2017. aasta jaanuaris.

Suurüritused

Inseneride Surväival on 24 tundi kestev ellujäämisvõistlus, kuhu on oodatud inseneritudengid, insenerid kui ka kõik teised huvilised!

Seal tõestatakse endale ja üldsusele, et 21. sajandi inimene saab metsas hakkama. Omavahel võistlevad kuni 3-liikmelised tiimid, kelle eesmärgiks on olla parem teistest ja iseendast. Surväival toimus esmakordselt 2019. aasta augustis.

Kõik osalejad annavad üritusele saabudes ära oma telefonid ning saavad vastu kompassid ja raadiosaatjad, millega järgmised 24 tundi sidet hoida. Tiimid üksi metsa kindlasti ei jää - ürituse vältel toimub palju võistlusi teiste tiimidega. Näiteks selgitatakse välja kõige parema onni ehitaja, kiirema parve ehitaja, kõige puhtama vee destilleerija, osavaim tuletegija ja kiireim orienteerumistiim. Ellujäämine lõppeb varahommikul takistusraja ja sooja saunaga.

Surväival toimub tavaliselt augusti keskpaigas.

Inseneritudengid Soojakus on iga sügissemestri alguses toimuv esmakursuslastele suunatud üritus. Projekti eesmärgiks on TalTech Tudengimaja parklasse püstitada ehitussoojakud, millest saab pooleteiseks nädalaks INSÜKi pesitsuspaik, et uusi rebaseid meeldejäävalt vastu võtta. Esmakordselt toimus üritus 2017. aastal ning on kasvanud üheks INSÜKi suurimaks projektiks.

Avapidu toimub eelnädala neljapäeval. Ürituse vältel toimuvad meeskonnavõistlused, individuaalvõistlused, teemaõhtud, erialaettevõtete juhtide motivatsiooniloengud, tudengiorganisatsioonide tutvustused, töötoad ja palju muud põnevat. Soojakud on avatud igal koolipäeval kl 7.30st, et pakkuda rebastele tasuta hommikuputru ja pannkooke.  Üritus lõpeb esimese õppenädala reedel. Avamisel ja lõpetamisel on traditsiooniliselt olnud ka tünnisaun. Lisaks sellele jagatakse terve ürituse jooksul rebastele tasuta Insenerirebase Aabitsaid ehk valemitega kaustikuid ning Inseneriteaduskonna Üliõpilaskogu kahel tutvumisõhtul ka rebaste stardikotte, mis sisaldavad rohkelt head paremat tudengielu alustamiseks.

Üritus toob igal sügisel kokku rohkelt inseneritudengeid ning aitab esmakursuslastel tudengiellu sisse elada. Tänu sellele üritusele leitakse omale kiiresti sõbrad, kellega koos vapralt ülikooliteed käia.

BuildIT on rahvusvahelise haardega kahepäevane ehitusteemaline üritus. BuildIT koosneb silmaringi avardavast konverentsist, proovile panevast võistluspäevast ning inseneriteaduseid tutvustavast gümnasistide programmist.

BuildIT on suunatud nii ehitushuvilistele, gümnaasiumiõpilastele, ehitusvaldkonna tudengitele, ehitusinseneridele, edukatele ehitusettevõtetele kui ka lihtsalt huvilistele. Ürituse raames on kõigil võimalik koguda uusi kontakte, suhelda oma ala spetsialistidega, sõlmida praktika- ja ka töölepinguid ning tutvuda uute suundadega ehitusvaldkonnas.

KONVERENTS. Ürituse esimesel päeval toimub traditsiooniliselt konverents, kus räägitakse antud hetkel olulistest teemadest ehitusmaastikul. Igal aastal on konverentsi teema olnud erinev ning aktuaalsed teemad ja kaasakiskuvad esinejad on tekitanud väga palju huvi. Esinejateks on edukad ettevõtjad, teadurid, insenerid ning avaliku sektori esindajad, kes tutvustavad kuulajatele oma kogemusi, teadmisi ning innovatiivseid tuleviku väljavaateid. Konverentsipäev algab iga esineja ettekandega ning peale kõiki ettekandeid toimub tihe diskussioon. 

VÕISTLUSPÄEV. Konverentsile järgneval päeval toimub võistluspäev. Võistluspäevast võivad osa võtta kõik huvilised – nii gümnaasiumiõpilased, tudengid kui ka lihtsalt ehitushuvilised. Võistlused nõuavad erinevaid oskusi ja arendavad uusi mõttesuundi, kuid on samas lõbusad ja meelelahutuslikud. Proovile saab panne end nii individuaalselt kui ka meeskonnaga. Individuaalselt saab oma paremust näidata ehitusteemalises mälumängus, tugevat kambavaimu on aga võimalik tõestada näiteks müüriladumises või pabersilla ehitamises. Parimad saavad auhinnatud ning lõbus tuju ja uued teadmised on garanteeritud!

Ajaloost:

Üritusel BuildIT on käsitletud järgmisi teemasi:

2014 - BIM ja energiatõhusus

2015 - Klaas ehituses

2016 - Targa maja tehnoloogiad

2017 - Lammutus ja renoveerimine

2018 - Moodulmajad ja automatiseeritud ehitus

2019 - Liginullenergiataristu

2020 - Tuleviku linn

2021 – Akustika

Betoonitalent on hariv ja meelelahutuslik võistlus, kus kolmeliikmelised tiimid võtavad mõõtu kõige tugevama ja kõige täpsema betoonikuubiku valmistamises. Üritus sai alguse 2013. aastal.

Võistluspäev algab betooniteemalise loenguga. Seejärel peavad võistkonnad valmistama kaks 10x10x10cm katsekeha võimalikult suure survetugevusega. Lisaks on võimalus võistelda kategoorias, kelle kuubik on kõige lähemal korraldusmeeskonna valitud tugevusele nt 50 MPa. Materjalid ja vahendid on korraldajate poolt antud, et tagada kõigile võrdsed võimalused.

Valmis betoonikuubikud kivistuvad 28 päeva. Seejärel peavad tiimiliikmed valima kahest tehtud katsekehast visuaalselt ühe, mida purustada. Võidab tiim, kelle betoonikuubik lõhkeb kõige suurema survetugevuse tagajärjel.

TalTech Energy Conference on energeetikateemaline suurüritus, mis toimus esmakordselt 2020. aasta sügisel. Kahepäevase konverentsi eesmärk on tuua kuulajateni teemad uudsetest tehnoloogiatest ja silmapaistvatest arendustest energeetika vallas.

TalTech Energy Conference’i avab võistluste ja töötubade päev. Selle raames saab lahendada praktilisi käed-külge ülesandeid ning võistelda magusate auhindade nimel. Näiteks võib proovida ehitada ise päikesepaneeli, näidata osavust jootmises, rakendada teadmisi energeetikateemalises mälumängus ja palju muud.

Teisel päeval toimub päevakajalistel teemadel põhinev konverents. Päeva vältel saab kuulata mõnusas atmosfääris loenguid oma ala spetsialistidelt ja visionääridelt. Konverents kulmineerub tulise paneeldiskussiooniga energeetikasektori teemadel.

Golberg toimus esmakordselt Tallinna Tehnikaülikoolis 2022. aasta kevadel. Ürituse raames ehitavad kuni nelja liikmelised võistkonnad kümne tunni jooksul jadamasina, mis täidab lihtsa ülesande võimalikult keeruliselt

BRICO on rahvusvaheline tudengitele suunatud terassilla ehitamise võistlus, mis on suurim omalaadne Euroopas. Võistluse eesmärk on anda inseneritudengitele võimalus rakendada koolis õpitud teoreetilisi teadmisi päriselus ja äratada sügavamat huvi oma eriala vastu. BRICO on rahvusvaheline võistlus ning sellel on osalenud võistlejaid kümnest riigist, kaugeimad Austraaliast. Võistluse teeb eriliseks fakt, et seda korraldavad algusest lõpuni tudengid ning tänu TalTech’ile ja mitmetele eraettevõtetele on BRICO aastatega kujunenud tõeliselt laiahaardeliseks.

Osavõtvate võistkondade eesmärk on projekteerida ja ehitada 5-meetrise sildega terassillamudel vastavalt kehtivatele võistlusreeglitele. Silla puhul hinnatakse selle kaalu, tugevust 1000 kg koormuse all,  kokku panemise kiirust ning esteetikat. Kvalifikatsiooninõuded täitnud meeskonnad saavad kutse TalTech’is toimuvale finaalvõistlusele, mis toimub tavaliselt mai kuus. Võistlusnädala lõppedes kuulutatakse välja esimesed kolm kohta ning lisaks võitjad kolmes erikategoorias. BRICO auhinnafond on 6000€.

Väikeüritused

Koht, kus värsked rebasekutsikad võetakse kogenud ja tarkade inseneritudengite sekka. Selleks, et ühel kenal ja kaugel päeval uhkelt ja ausalt paberid kätte saada, veedavad kõik noored koos unustamatu õhtu, mis on täis põnevaid võistlusi ja mõnusat seltskonda.

Insenerid hoiavad ühte!

Mehloween ehk mehaanikute halloween on pikkade juurtega üritus, mille algusajad ulatuvad otsapidi MEHÜN-i. Sisuliselt on tegemist volbriöö tähistamisega, millest võtavad osa kostümeeritud TalTech tudengid kõikidest teaduskondadest ning nende vahel korraldatakse erinevaid mänge ja võistlusi. Ürituse lõpus pärjatakse muidugi ka parima kostüümiga osaline.

Õuduste ÖÖ puhul on tegemist elamusi täis õhtuga, mille eesmärgiks on õppeaasta alguse pingest vabaneda ja kasvatada teaduskonna ühtset vaimu. See ei ole mingisugune tavaline filmiõhtu, kus näidatakse kõigi poolt korduvalt nähtud õudusfilme, vaid hoopis midagi ekstravagantsemat!

Õhtu jooksul on võimalik vaadata hirmujudinaid tekitavat filmi ja kätt proovida õudusfilmis olemises, mida tehakse läbi hirmuäratava õudusteraja läbimise. Meeldejääv õhtu toimub mõnes suurepäraselt kõhedas keskkonnas. Olgu selleks mahajäetud punker, haigla, vangla või hoopis mets.

Õuduste ÖÖ on õppeaasta üks esimesi projekte, kus värsked üliõpilased saavad kätt proovida projekti korraldamises ja meeskonnatöö arendamises. 

Spagetisild on ühepäevane insenerivõistlus, kus pistavad üksteisega mõõtu nii võistkonnad gümnaasiumidest kui ka ülikoolidest üle kogu Eesti. Võistluse eesmärk on ehitada võimalikult tugev sild ning sellega demonstreerib spagetisild  suurepäraselt, kuidas läbimõeldud ja materjali omadusi arvestav konstruktsioon on inseneriteaduses väga oluline. Auhindu jagatakse kolmes kategoorias: tugevus, disain ja parim gümnasistide sild. Kõik vajalikud vahendid on korraldajate poolt, võistlejate ülesandeks on ainult oma loovust ja nutikust kasutada.

2022. aastal toimus üritus 9. korda. Tiimide ülesandeks on kuue tunni jooksul ehitada tavalistest poes müüdavatest 500 g kaaluvatest spagettidest sild, mis ületaks vähemalt 0,5 m vahemaa ning mille laiuseks oleks vähemalt 10 cm. Spagettide ühendamiseks tuleb kasutada kuumaliimipüstolit ning liimi.

Rööpameister on Inseneriteaduskonna Üliõpilaskogu korraldavatest projektidest üks uuemaid, esimest korda toimus see 2022. aastal. Üritusel osalejad meisterdavad oma kätega raudteemaketi, millel saab edukalt sõita mudelrong. Lisapunkte annavad põnevad elemendid, mis on välja toodud reeglistikus. Lisaks võistluspäevale on huvilistel võimalik osaleda põnevates külalisloengutes ja objektikülastustel.

Õppeaasta jooksul leiab aset 5 etappi ning võistlus toimub 4-liikmelistes tiimides. Iga etapi käigus saab lahendada inseneritaipu vajavaid ülesandeid ja astuda võistlustulle teiste tudengitega. 

Üritus sportlikele inseneridele, kus lisaks liikumisele tuleb proovile panna ka oma teadmised. Tiimide eesmärgiks on läbida põnevust täis orienteerumisrada koos erinevate teaduspunktidega.

Teised projektid

Inseneriteaduskonna varieeruva õppeperioodi tõttu võivad nii mõnelgi Teist tekkida küsimused: mida olen ülikooli õppima tulnud ja millised väljavaated on töökoha leidmisel. Aitamaks üliõpilastel neile küsimustele vastuseid leida, käivitasime 2011 a sügisel töövarju projekti.

Soovime aidata Teil, inseneriteaduskonna tudengitel, näha oma võimalikku tulevikku. Ülikoolis pakutav tekitab kindlasti hulgaliselt reaalse tööga seotud küsimusi, millele koolist rahuldavaid vastuseid ei saa. Just selleks tahamegi saata teid päevaks erinevate alade spetsialistide juurde töövarjuks.

Suur huvi projekti vastu kinnitas, et tudengid hoolivad oma tööalasest tulevikust ning soovivad end selleks võimalikult hästi ette valmistada. Taoline suhtumine kinnitab, et üliõpilased ei taha kobada pimeduses, vaid soovivad juba õpingute kestel omada teadmist, milliseks kujuneb elu pärast õpingute lõppu TalTechis.

Kuidas toimub?

Iga üliõpilane saab valida, millisel ametil töötava spetsialisti tööpäeva ta jälgida soovib. Tudengitele, kel puudub täpne ettekujutus oma tulevasest elukutsest, pakume välja mõne ameti, millelt ta end kunagi leida võiks.

Jälgimas on käidud mitmeid erinevaid ameteid: ehituse järelevalvet, objektijuhti, projektijuhti, eelarvestajat, konstruktorit, projekteerijat, kvaliteedijuhti, hankespetsialisti, veespetsialisti, torutööde koordinaatorit, ettevõtte juhatajat sellistes firmades nagu K-Projekt AS, InteliVent OÜ, Eesti Küte OÜ, Reaalprojekt, Nordecon, Merko, Kaamos jpt. Lisaks on käidud arhitektuuribüroos (nt Pluss, KAVAKAVA) ning logistikakeskuses (nt Omniva, DHL). Projektis osalenud tudengid tunnistasid, et päev spetsialistiga aitas neil tõesti luua endale paremat arusaama tuleviku osas.

Kes on tuutor?

Tuutorlus on tugisüsteem värskete rebaste ülikooliellu sisseelatamiseks.

Tuutorid on vanemate kursuste üliõpilased, kes aitavad nooremaid üliõpilasi ülikooli puudutavates küsimustes. Tuutori poole saab pöörduda nii õppimisalaste kui ka isiklike muredega.

Sarnaselt professionaalsetele nõustajatele ei tee tuutor üliõpilase eest ära tema töid ega otsuseid, kuid on hea kuulaja ja nõustaja ning suunab vajadusel edasi.

Tuutoriks olemine annab võimaluse:

  • olla teistele tudengitele abiks;
  • tuua oma ellu vaheldust;
  • saada tuttavaks uute lahedate inimestega;
  • arendad oma suhtlemis- ja nõustamisoskuseid;
  • saada esinemiskogemusi ja arendad oma esinemisoskust;
  • koguda 3 EAP-d.

Millest tuutorprogamm koosneb?

Tuutorina tegutsemise eeldus on läbida Oxfordi ülikooli nõustamiskeskuses välja töötatud koolitusprogramm. TalTechis korraldavad koolitust vastava väljaõppe saanud spetsialistid.

Tuutoriprogrammil on kaks osa, koolitus ja praktika.

  1. Tuutorikoolitus koosneb
  • kaheksanädalasest suhtlemiskoolitusest (tunnid toimuvad kord nädalas õhtusel ajal vastavalt graafikule), mille käigus õpid tuutorile vajalikke suhtlemis- ja nõustamisoskusi.
  • praktilisest koolitusest, kus räägitakse õppekorraldusest, tutvutatakse TTÜ tugistruktuuri, õpetatakse avalikku esinemist ja seda, kuidas valmistada ette tuutortunde, luua grupitunnet ja muud praktilikseks tuutoritööks vajalikku.

Vaata lähemalt: taltech.ee/tudengilt-tudengile

Juhatus

Personal

Järelevalve komisjon