Tallinna Tehnikaülikool

Keemia ja biotehnoloogia instituudi doktorant Madis Jaagura kaitseb 3. novembril 2021 algusega kell 13:00 oma doktoritööd "The Effect of Diet and Dietary Fiber on the Human Gut Microbiota in vitro and in vivo" ("Toitumise ja kiudainete mõju inimese seedetrakti mikrobiootale in vitro ja in vivo"). Kaitsmine toimub Tehnikaülikooli loodusteaduste maja ruumis SCI-109 (Akadeemia tee 15) ning on jälgitav veebirakenduse Zoom vahendusel.

Elustiiliga seotud haiguste esinemissagedus on pidevas kasvus, milles nähakse olulist rolli kaasaegsetel toitumisharjumustel. Viimaste aastakümnete jooksul on langenud olulisel määral kiudainerikaste toiduainete tarbimine, mis võib olla üheks haiguste riski kasvu põhjuseks. Samuti on tuvastatud nn lääne dieedi korral ka olulised muutused soolestiku, eelkõige jämesoole mikrobiootas.
Käesoleva doktoritöö eesmärgiks oli kaardistada eestlaste soolekoosluses leiduvaid baktereid, kirjeldada soole mikrobioota lühiajalist stabiilsust tavapärase toitumise ja kaalulangusdieedi korral, uurida spetsiifiliste kiudainete sisaldust tavatoitumises ning leida seoseid kiudainete tarbimise ja jämesoole mikrobioota vahel põhinedes tavapärase toitumise ja sekkumiskatsete andmetel. Samuti uuriti inimese soolekoosluste võimet lagundada erinevaid kiudaineid ja toota metaboliite in vitro. 

Juhendajad vanemteadur Kaarel Adamberg ja emeriitprofessor Raivo Vilu (Tallinna Tehnikaülikool)

Oponendid:

  • kaasprofessor Elin Org (Tartu Ülikool, Eesti);
  • dotsent Henrik Munch Roager (Kopenhaageni Ülikooli, Taani)

Doktoritöö on avaldatud Tehnikaülikooli raamatukogu digikogus.

Jälgi avalikku kaitsmist Zoomis

Laeb infot...