Emeriitprofessor Enn Velmre ettekanne Linnakupeo raames Tallinna Tehnikaülikooli muuseumis 10. septembril 2021 algusega kell 12.00.

Hiljuti, 16. augustil, möödus 200 aastat päevast, mil Tallinnas sündinud Thomas Johann Seebeck (1770−1831) teatas Berliinis kõrgeaulisele Preisi Teaduste Akadeemiale uue füüsikanähtuse avastamisest. Voolu, mis tekib kahest eri metallist koostatud vooluringis, kui ühte kontakti kuumutada või ka jahutada, nimetas Seebecki sõber Hans Christian Oersted (1777−1851) termovooluks ja ehitas koos Joseph Fourier’ga (1768−1830) esimese termoelektripatarei Volta samba eeskujul. Termopaaride uuringutest alguse saanud termoelektrigeneraatorite areng on teinud võimalikuks, et enam kui 43 aasta eest startinud kosmosesondid Voyager 1 ja 2 on tänaseks jõudnud kaugele tähtedevahelisse ruumi, aga edastavad sealt endistviisi mõõteandmeid, ehkki neid kandvatel raadiolainetel kulub Maal asuva juhtimiskeskuse paraboolantenni jõudmiseks juba tublisti üle 21 tunni. Tore on mõelda, et see fantastiline teekond on alanud ühe kunagise Tallinna kaupmehepoja pooljuhuslikust sõrmepuudutusest.

Osalemiseks palume end registreerida   SIIN

Rohkem infot: kadri.kallaste@taltech.ee

Linnakupeo sündmustel on vastavalt valitsuse korraldusele võimalik osaleda ainult vaktsineerimis-, läbipõdemis- või testitõendi ja iskut tõendava dokumendi alusel. Tõendi ettenäitamisel väljastatakse peahoone fuajees osalejatele käepael, millega on võimalik sündmustest osa saada. COVID-kiirtestimine toimub Juuliuse platsil kell 16.00-00.00 ning maksab 10 eurot.