Järmine teadusseminar TalTech Eesti Mereakadeemias merenduse küberjulgeoleku keskuse seminaride sarjas toimub 15. novembril kl 15 - 17:00. Seminar toimub Mereakadeemias Kopli 101, ruumis 208 ja Teamsis.

Sel korral teeb ettekande professor Pentti Kujala teemal ''System Level Simulations of the Winter Navigation in the Blatic Sea''

Lühikokkuvõte

Simulatsioonitööriista väljatöötamine talvise navigatsiooni otsuste toetamiseks Läänemerel.

Sellel uurimisseminaril esitletakse uudset simulatsioonivahendit talviste navigatsioonioperatsioonide analüüsimiseks Läänemerel Soome-Rootsi talvise navigatsioonisüsteemi (FSWNS) kontekstis. Tööriist võimaldaks testida ja leida vastuseid mitmetele ’mis siis kui’ stsenaariumitele, mis on seotud mootori optimaalse võimsusega ohutuks, tõhusaks ja keskkonnasõbralikuks navigeerimiseks ning jäämurdjate rakendamiseks optimaalse ajakavaga võimalikult efektiivselt ja kulutõhusalt. Tööriist arvestab FSWNS-i peamiseid jõudlustegureid ja omadusi nagu näiteks valitsevad jääolud, jääsõiduvõime ja kaasatud kaubalaevade muud tehnilised omadused (nt tala), jäämurderessursside kättesaadavus, konkreetsete jäämurderessursside tunnused (nt konvoid, pukseerimine) ja Soome-Rootsi jääklassi eeskirjad. Tööriist võimaldaks testida ja leida vastuseid mitmetele ’mis siis kui’ stsenaariumitele, mis on seotud mootori optimaalse võimsusega ohutuks, tõhusaks ja keskkonnasõbralikuks navigeerimiseks ning jäämurdjate rakendamiseks optimaalse ajakavaga võimalikult efektiivselt ja kulutõhusalt. Tõhusalt modelleeritakse ka selliseid stsenaariumeid nagu jääklassiga kaubalaevade ja konvoide pukseerimiskorraldus. Mudeli uusimat laiendust on rakendatud talvise liikluse ja jäämurdjate töö uurimiseks Eesti jääga kaetud vetes Soome ja Liivi lahes.

Bio:

Pentti Kujala on alates 20. augustist 2023 nimetatud Eesti Mereakadeemia tenuuriprofessori kandidaadiks. Tema  põhilised uurimisvaldkonnad 45-aastase karjääri jooksul on olnud pühendatud jääst põhjustatud koormuste täismahus mõõtmisele ja jääkoormuse statistika analüüsile, laevade jääl toimimise simuleerimisele, laevade täiustatud konstruktsiooniahenduste väljatöötamisele ja süsteemi tasemel ohutuse arendamisele mereliikluses.

Ta oli aastatel 2002 – 2006  Aalto Ülikooli mereliiklusohutuse professor ja meretehnoloogia uurimisrühma juht. Lisaks on ta aastatel 2017 – 2022 olnud Insenerikooli prodekaan, kus peamised tööülesanded olid seotud kooli mõju- ja innovatsioonitegevusega. Pennti Kujalal on laialdased riiklikud ja rahvusvahelised koostöökogemused, sealhulgas selliste algatuste juhtimisel nagu Londoni Lloyd’s Register Foundationi rahastatud Arktika ohutu laevanduse tippkeskus. Tal on pikaajaline kogemus laevaohutusega soetud uurimistöös, alates 1979. aastast on tal mereväe arhitektuuri magistrikraad ja 1994. aastast tehnoloogiadoktori kraad. Mõlemad on välja antud Helsingi Tehnikaülikooli (praeguse Aalto Ülikooli) poolt. Ta on kirjutanud rohkem kui 300 publikatsiooni kõrgetasemelistes ajakirjades ja konverentsidel, millel on üle 7700 tsitaadi ja Scopuse H-indeks 45.

Seminar toimub inglise keeles

Kontakt: Júlia Anna Grosschmid julia.grosschmid@taltech.ee