Järgmine teadusseminar TalTech Eesti Mereakadeemias merenduse küberjulgeoleku keskuse seminaride sarjas toimub 13. septembril kl 15 - 17.  Seminar toimub Mereakadeemias Kopli 101 ruumis 322A ja Teamsis.

Seekord teeb ettekande professor Sanja Bauk teemal "Container Tracking: DIY Approach".

Lühikokkuvõte

Seminaril esitletakse eksperimentaalset vahendit kaubakonteineri lokaliseerimiseks ja jälgimiseks maismaa- ja meretranspordis. Seadeldis koosneb Raspberry Pi arvutist, toiteallikast – akust, lisaks UPS-i (Uninterruptible Power Supply) seadmest, GSM (Global System for Mobile Communication) ja GPS (Global Positioning System) modemist, serverist, lauaarvtist ja mobiilseadmest, lisaks neljast eri tüüpi andurist kalde, temperatuuri, niiskuse ja valguse mõõtmiseks. Andmete kogumine, häirete seaded ja dispetšeri liides on kirjutatud Pythonis. Side dispetšeri/kasutajaga on loodud läbi turvalise veebipõhise rakenduse. Antud lahenduse puhul on kasutatud Do It Yourself (DIY) lähenemist. Seadme väljamõtlemise ja valmistamise ajendiks on olnud uurimushuvi konkreetse konteineri tuvastamiseks ja jälgimiseks laeva pardal olevate konteinerite hulgas. Paljudel juhtudel ei ole iga üksiku konteineri jälgimine vajalik, kuid kui tegemist on ohtlike, kiiresti riknevate või kõrge väärtusega kaupadega, on see vajadus tõhususe, ohutuse ja turvalisuse küsimustes olemas. Tuuakse võrdlusi ka keskkonnauuringute vallas kasutuselolevate süsteemidega, mida kasutatakse tuumalastiga konteinerite jälgimiseks maantee-, raudtee- ja meretranspordis.

Bio

Sanja Bauk on Tallinna Tehnikaülikooli Eesti Mereakadeemia merenduse küberjulgeoleku professor ja ERAChair õppetooli hoidja. Viimased viis aastat töötas ta dotsendina Lõuna-Aafrika Durbani tehnikaülikoolis, kus ta aktiivse teadlasena andis muuhulgas loenguid ka elektroonilise navigatsiooni, logistika ja uurimistöö metodoloogia vallas. Ta alustas oma akadeemilist karjääri 1998. aastal Montenegro ülikoolis Kotori merendusteaduskonnas, kus ta lisaks teadustööle andis enam kui kahekümne aasta vältel loenguid, sh. infosüsteemidest ja operatsioonidest. Tema uurimishuvid on laiad ja mitmetahulised. Hetkel keskendub ta oma teadustöös digitaliseerimisele merenduses, sealhulgas küberjulgeolekule.

Seminar toimub inglise keeles

Kontakt: Júlia Anna Grosschmid julia.grosschmid@taltech.ee