Hiljuti Sillamäelt merele läinud Admiral Bellingshauseni meeskonnale pakkis Tallinna Tehnikaülikooli teadlane Kai Künnis-Beres kaasa kõik vajaliku, et uurimisretkel Arktikasse saaks võtta veeproove mikroorganismide koosluste kvantitatiivseks ja kvalitatiivseks iseloomustamiseks.

Kai Künnis-Beres

Kai Künnis-Berese kinnitusel jõudis ta viimasel minutil Arktika ekspeditsiooni korraldamisega väga hõivatud Tiit Pruulile oma proovipudelid koos kõige muu vajalikuga mere pinnavee proovide kogumiseks kaasa anda. „Kirjutasin öösel veel proovide võtmiseks, fikseerimiseks ja säilitamiseks detailse juhendi, et kõik sujuks ja oleks arusaadav. Proovide võtmise eelnev lühidemonstratsioon jäi ajapuudusel ära, aga kuna kõik ilusti adressaadini jõudis, võib nüüd juba rahulik olla. Meetodid, mida kavatsen proovide analüüsimiseks kasutada on Läänemerel ära proovitud ja töötavad hästi.“

Kai Künnis-Beres lisas, et meetoditest üks, epifluoressentsmikroskoopiline analüüs annab visuaalse ülevaate vees leiduvatest kõigist mikroskoopilistest organismidest, nii bakteritest, pisikestest vetikatest kui ka nendest toituvatest vibur- ja ripsloomadest. „See on väga huvitav maailm, mida peale proovide analüüsimist saan loodetavast jagada ka suurema ringi Arktika-huvilistega. Mikroskoobis nähtu on digifotodel jäädvustatav,“ kinnitas mereteadlane.

Esimesed proovid võetakse juba Taani väinadest. Admiral Bellingshausen jõuab Eestisse tagasi septembris.