21. jaanuaril kuulutati välja TalTechi esseekonkursi „Piirideta ülikool, Eesti parim võimalus“ võitja, kelleks on kahekordne tehnikaülikooli vilistlane ning Admiral Marketsi tegevjuht Sergei Bogatenkov. Ideekonkursi võitis toiduteadlane ja ettevõtlusspetsialist Kristel Vene plaaniga teadustulemuste intensiivsest rakendamisest.

Sergei Bogatenkovi essee: „Piirideta ülikool, Eesti parim võimalus“ tekst.

Kokku laekus esseekonkursile 18 teksti, millest kolmandik olid ingliskeelsed ja osa tuli piiri tagant, osales nii ettevõtjaid kui ka kooliõpilasi, samuti tehnikaülikooli enda inimesi. Esseekonkursi töid hindasid: Kaupo Meiel, Meelis Mandel, Mait Palts, Arto Aas, Margus Haidak, Sten Ärm, Gunnar Okk, Tiit Land, Hendrik Voll, Maarja Kruusmaa ja Joosep Kaasik.

Sergei Bogatenkov küsis oma võiduessees: „Millised uuendused võiksid ülikoolis toimuda, et tudengite teadmiste ning oskuste pagas muutunud oludes veelgi rikastuks?“ Ning leidis, et me ei tohi olla piiririik, vaid rahvusvahelise teadus- ja arendustegevuse üks sõlmpunktidest.

Esseekonkursi võitja
TalTechi esseekonkursi võitja

Ta leiab, et üks võimalus, kuidas tudengite loomingulisust ning innovatiivseid mõtteid tagant sütitada, on hackathonide või lihtsalt koostööprojektide arvu tõstmine. Ülesanded, kus tudengid peavad gruppides üheskoos looma midagi uut, miks mitte tehes ka ettevõtetega seejuures koostööd. Sergei Bogatenkovi arvates võiks ja peaks keskkooliõpilasi kaasama võimalikult varakult põnevatesse teadusprojektidesse, et ambitsioonikatel noortel tekiks reaalselt võimalus kogeda tulevikku ülikoolis. Esseekonkursi võitja võtab oma kirjutise kokku nii: „Prantsuse kirjanik, André Gide, on väga tabavalt öelnud, et ei ole võimalik avastada uusi ookeane, kui kardetakse kallast silmist kaotada. Selleks, et me saaksime innovatiivseid lahendusi ülikooli luua, on vaja julgust uusi samme ette võtta. Tänane olukord soodustab seda ning ühiskonna valmisolek on selleks olemas.“

Lisaks otsis tehnikaülikool arengukonverentsi eel häid mõtteid ka ideekonkursilt, mille võitis loodusteaduskonna ettevõtlusspetsialist ning toiduteadlane dr Kristel Vene ettepanekuga „SharkTank TalTech“. Ideekonkursile tuli kokku 34 ettepanekut.

Ideekonkursi võitja

Tuntud telesaatest „SharkTank“ inspireeritud idee kohaselt valib ekspertide komisjon Top10 või Top30 toodet või teenust, mida rakendada. Kristel Vene peab oluliseks, et valitud ideed ja meeskonnad läbiksid treeningprogrammi, mille eesmärgiks on kuulikindlaks viimistletud kontseptsioon, sh buyer persona määramine, ärimudeli väljatöötamine, turundusplaan ja kindlasti tuleks teha turu testimine enne toote või teenuse arendamist.

Essee- ning ideekonkursside võitjad kuulutati välja TalTechi arengukonverentsil 21. jaanuaril.

.