Autor: Rahul Razdan, Florida Polytechnic University, Advanced Mobility Institute

TalTechi tiim suutis ehitada töötava autonoomse sõiduki kasutades avatud tarkvara, tulemuseks on täiesti töötav Iseauto, mis suudab opereerida ka lumistes oludes. Sarnaselt paljudele sellistele ettevõtmistele sai TalTechi teekond iseautoni alguse robootikavõistluselt Robotex. 2017. aasta juunis algas ambitsioonikas projekt, mille eesmärgiks oli iseauto valmisehitamine TalTechi juubeliks 2018. aasta septembriks.

„Investeerisime sellesse projekti, sest uskusime, et autonoomsete sõidukite tehnoloogia oli niivõrd mitmetahuline väljakutse, millesse iga ambitsioonikas teaduskogukond peab panustama. Teadsime, et TalTechis on selle saavutamiseks nii nutikaid inimesi kui ka uudseid ideid,“ ütles TalTechi rektor Jaak Aaviksoo.

TalTechi vanemteadur ning tootearenduse ja robootika programmijuht Raivo Selli sõnul pole autonoomse sõiduki ehitamine ilmvõimatu ülesanne, millega saavad hakkama vaid suured tööstusettevõtted. Ta lisab: „Meie edu võtmeks oli avatud platvormiga tarkvara, millele saime oma süsteemid ehitada.“

Just sellise tarkvaralise lähenemise tõttu sai alguse TalTechi ning Florida Polytechnic University koostöö.

Iseauto loomise projekt oli TalTechi ning ettevõtte Silberauto ühine saavutus.

Loe artikli „Open Source AVs: The Story Of AV Development In Estonia“ täisteksti ajakirjast Forbes.

Picture of the team, who built "iseauto".