Inseneriteaduskonna arhitektuuri ja urbanistika akadeemia arhitektuuriajaloo dotsent Epi Tohvri pälvis 2019. aasta ajalookirjanduse aastapreemia „Georges Frédéric Parrot. Tartu keiserliku ülikooli esimene rektor“ monograafia eest. Preemiat annavad välja 11 akadeemilist ajaloo õpetamise ja uurimisega seotud institutsiooni juba 25. korda.

Epi Tohvri

Foto: Arvo Tarmula, Lääne Elu.

G. F. Parrot´l oli esimene teadlane meie kultuuriruumis, kes tegeles ka innovatiivsete insenerilahenduste väljatöötamisega Tartu ajaloolise ülikoolihoonestuse juures. Tema projekteeritud on Tartu tähetorni pööratav kuppel, mida kasutati eeskujuna terve 19. sajandi vältel Euroopa ja Ameerika observatooriumide pööratavate tornide lahenduses.

Ajalookirjanduse aastapreemia eesmärk on tunnustada paremate ajalooraamatute autoreid, hinnata kord aastas eesti ajalooteaduse hetkeseisu ning tõsta avalikkuse huvi ajaloo ja ajaloolaste töö vastu. Raamatute hindamisel on kriteeriumiks käsitluse teaduslik tase ning uudsus. Lisaks arvestatakse raamatu tehnilist teostust kujunduse, trükkimise ja köitmise osas.