Tallinna Tehnikaülikool osaleb koos teiste teadusasutuste, ajakirjandusväljaannete, erialaühenduste ja ettevõtetega Eesti Teadusagentuuri koordineeritavas algatuses „Kust sa tead?“ See on poliitiliselt neutraalne ühiskondlik algatus, mille eesmärk on kontrollida poliitikute väljaütlemisi ning panna neid rääkima teaduslikest faktidest.

Algatuse algidee pärineb Rootsist, kus fakti-, tõendus- ja teaduspõhisuse suurendamiseks valimiseelsetes debattides viidi Rootsis läbi kampaania „HurVetDuDet?“ – kust sa seda tead? Eesti algatus keskendub 2019. aasta kevadistele Riigikogu valimistele. Sellega soovitakse muuta valimiskampaania targemaks, kutsudes kõiki valijaid üles nõudma igal võimalusel saadikukandidaatidelt oma väidete argumenteeritud põhjendamist, toetudes teadusuuringutele ja loogikale. Teaduspõhine arutelu võiks aga jätkuda kauemgi ja juurduda ühiskonnas sügavamalt. Igas arutelus, olgu koolilaste, ettevõtjate või poliitikute seas, on kohane küsida „Kust sa tead?”.

Algatuse eesmärgid on:

• tuua Riigikogu 2019. aasta valimiskampaaniasse juurde tõenduspõhisust;
  • osutada väidete tõendamise tähtsusele poliitikas;
  • tähtsustada teadust kui tõhusat viisi uusi teadmisi saada ja otsuseid põhjendada;
  • kehutada Riigikogu kandidaate üles näitama, kuidas nad kavatsevad oma tegevuses teadustulemusi kasutada;
  • kehutada valijaid küsima, millisel tõendusmaterjalil kandidaatide väited ja lubadused põhinevad.

Loe algatuse kohta lähemalt: www.kustsatead.ee

Logo of kustsatead.ee website.